Gm. Karsin. Oczyszczalnia ścieków rozbudowana, PSZOK oddany do użytku

poniedziałek, 16 lipca 2018 r., 14:15
fot. AL

Poniedziałkowa data na długo zapisze się w historii gminy Karsin. Tego dnia oddano do użytku aż kilka sztandarowych inwestycji minionych lat karsińskiego samorządu. W Cisewiu przecięto symboliczną wstęgę nad rozbudowaną oczyszczalnią ścieków i nowym Punktem Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Przy udziale władz samorządowych, ale też parlamentarnych, przedstawicieli duchowieństwa, straży pożarnej, policji, Sanepidu, czy lokalnej społeczności w Cisewiu odbyło się oficjalne otwarcie rozbudowanej oczyszczalni ścieków oraz wybudowanego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

- Obie te inwestycje są bardzo ważne dla gminy Karsin, jej funkcjonowania. Dzięki rozbudowie oczyszczalni ścieków będziemy mogli podłączyć pod sieć gminną pozostałe ośrodki wypoczynkowe. Zwiększenie wydajności z 600 metrów sześciennych do 1.200 metrów sześciennych sprawi, że nie będziemy musieli modernizować oczyszczalni przynajmniej przez dwadzieścia najbliższych lat, tym bardziej iż w ramach zadania poza budową nowego reaktora, zmodernizowano również już ten istniejący - podkreślał wójt gminy Karsin Roman Brunke.

Rozbudowa oczyszczalni ścieków pochłonęła 3.958.585,69 zł, w tym 2.318.999,93 zł pochodziło z dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, 415.835 zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z kolei 1.223.750,76 zł stanowił wkład własny samorządu gminy Karsin.

Drugą z otwieranych w poniedziałek inwestycji był Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który powstał w sąsiedztwie oczyszczalni. Jego budowa wynikała między innymi z założeń ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Tym samym powstał nowoczesny, nieuciążliwy dla mieszkańców obiekt, gdzie będzie można bezpłatnie oddać odpady nie objęte standardową zbiórką, a przede wszystkim odpady o dużej masie oraz gabaryty. Dodatkowo, w specjalnie do tego przeznaczonych miejscach, będzie można pozostawić odpady takie jak farby, lakiery, rozpuszczalniki, baterie, świetlówki itp.

Wyznaczone zostały również miejsca na składowanie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W wydzielonym obszarze będzie możliwość deponowania zużytych opon samochodowych. Odpady będą przetrzymywane w punkcie tymczasowo, jedynie do momentu zapełnienia kontenerów, po czym zostaną wywiezione.

Koszt tego zadania to 270.450 zł, w tym 186.799,82 zł pochodziło z dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, natomiast 86.650,19 zł stanowiły środki własne gminy Karsin.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.