Złożyłeś wniosek o dofinansowanie na wymianę pieca? Konkurs został anulowany

piątek, 13 lipca 2018 r., 14:56
fot. archiwum

Gminy, które ubiegały się o dofinansowanie na wymianę pieców dla swoich mieszkańców, muszą wycofać się z projektu. Powodem jest unieważnienie konkursu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Złożone wnioski poszły do kosza, a Fundusz w zamian przystąpił do ogólnopolskiego programu "Czyste Powietrze".

Konkurs WFOŚiGW w Gdańsku - "Czyste Powietrze Pomorza" dotyczył dotacji, które wspierały samorządy i mieszkańców w wymianie starych pieców na bardziej ekologiczne. Niespodziewanie, przed planowanym rozstrzygnięciem konkursu, fundusz wycofał się z jego realizacji. W zamian na bazie porozumienia z narodowym funduszem, przystąpił do Programu Priorytetowego "Czyste Powietrze". Tym samym złożone przez mieszkańców wnioski zostały anulowane. W przypadku gminy Kościerzyna, było ich około 30.

- Jesteśmy bardzo zdziwieni, że konkurs, który został ogłoszony, nie mógł być rozstrzygnięty. Tym bardziej, że część wnioskujących poniosła już wstępnie jakieś koszty - podpisali zlecenia z wykonawcami, zamówili piece. Teraz my musimy się z tego tłumaczyć - mówi inspektor ds. ochrony środowiska i rolnictwa w Urzędzie Gminy w Kościerzynie, Krzysztof Lisakowski.

- Nie wyobrażam sobie, żeby mieszkaniec gminy na terenie powiatu kościerskiego, musiał jeździć do Gdańska, aby móc załatwić wszystkie papierkowe sprawy związane z dofinansowaniem. Ciężko sobie też wyobrazić, że podmiot odpowiedzialny za przyjmowanie wniosków z terenu całego województwa, poradzi sobie z ich weryfikowaniem. Już u nas, przy kilkudziesięciu piecach mieliśmy dużo pracy. Przyjazd do nieruchomości, wykonanie całej dokumentacji, sprawdzenie wszystkich pozwoleń - to zajmuje sporo czasu - dodaje Krzysztof Lisakowski.

Przypomnijmy, to nie pierwsza taka sytuacja. Niedawno Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wycofał się również z konkursu na dofinansowanie likwidacji azbestu. Podobnie, w trakcie zbierania wniosków.

Jak czytamy na stronie WFOŚiGW, podstawowym celem programu "Czyste Powietrze" jest poprawa efektywności energetycznej jednorodzinnych domów mieszkalnych.

- Będzie to możliwe dzięki gruntownej termomodernizacji budynków oraz modernizacji instalacji grzewczych. Program ma rozwiązać problem smogu w naszym kraju. Potrwa 10 lat, pochłonie 103 miliardy zł. W związku z realizacją tego programu, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku zdecydował o unieważnieniu konkursu "Czyste Powietrze Pomorza". W efekcie tej decyzji, inwestycje związane z ochroną powietrza będą mogły otrzymać wyższe dofinansowanie niż dotychczas. W większym też stopniu zaspokojone zostaną potrzeby mieszkańców województwa pomorskiego w zakresie wymiany źródeł ciepła na nowoczesne - czytamy w komunikacie Funduszu.

WFOŚiGW w Gdańsku na przyszły tydzień zaplanował spotkanie informacyjne. Konkurs ma zostać ogłoszony do końca lipca 2018 roku. Biorąc pod uwagę, że piece należałoby wymienić jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, skorzystanie z dofinansowania może być w tym roku niemożliwe. Wiadomo, że wnioski przyjmowane będą w gdańskiej siedzibie funduszu, a gminom pozostanie jedynie informować mieszkańców o szczegółach projektu.

DS

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.