Picie dużej ilości wody - fakty i mity

wtorek, 10 lipca 2018 r., 14:02
fot. nadesłane

Poziom zapotrzebowania na wodę uzależniony jest od naszej płci, diety, wieku, trybu życia i codziennej aktywności fizycznej. Niemalże każdy dietetyk zaleca picie dużej ilości wody, często jednak nie odpowiadając na zasadnicze pytanie: dużo - to znaczy ile? Nieustannie obija się nam o uszy, że powinniśmy pić co najmniej 2,5 l wody dziennie. Nie jest to jednak do końca zgodne z prawdą.

Mit: Każdy człowiek powinien pić co najmniej 2,5 l wody dziennie

Jest to jeden z największych mitów dotyczących picia wody - wedle dokumentu opracowanego przez Instytut Żywności i Żywienia na podstawie ogólnoświatowych norm, poziom zapotrzebowania na wodę uzależniony jest od wielu czynników: płci, wieku, diety, trybu życia i codziennej aktywności fizycznej. Dlatego też wbrew pozorom picie dużej ilości wody nie zawsze przynosi pozytywne rezultaty.

Normy Instytutu Żywności i Żywienia:

• Niemowlęta powinny przyjmować maksymalnie 800 ml wody dziennie, dzieci 1-3 lat - 1300 ml, 4-6 - 1700 ml, 7-9 - 1900 ml. Przy czym zalecenia te dotyczą przyjmowania płynów pod różną postacią: zup, sosów, soków, napojów.
• Dziewczynki w wieku 10-12 lat powinny pić 2100 ml wody dziennie, w wieku 13-15 - 2200 ml, w wieku 16-18 - 2300 ml.
• Chłopcy w wieku 10-12 lat powinni pić 2400 ml wody dziennie, w wieku 13-15 - 3000 ml, w wieku 16-18 - 3200 ml.
• Dorosłe kobiety powinny przyjmować od 2500 do 3000 ml wody dziennie.
• Dorośli mężczyźni powinni pić od 3000 do 3500 ml wody dziennie.

Bardzo ważną zasadą dotyczącą picia dużej ilości wody jest wsłuchiwanie się w potrzeby swojego ciała. Rzeczą naturalną jest, że mężczyzna, który pracuje fizycznie, np. na budowie będzie miał wyższy poziom zapotrzebowania na wodę od kobiety, która pracuje umysłowo w klimatyzowanym pomieszczeniu.

Fakt: Picie dużej ilości wody sprzyja usuwaniu toksyn z organizmu

Woda odgrywa bardzo ważną rolę w procesie oczyszczania - sprzyja usuwaniu szkodliwych substancji z organizmu człowieka. Jest to bezpośrednio związane z funkcjonowaniem układu limfatycznego i wydalniczego, a także z procesem filtracji. Co więcej, picie dużej ilości wody zapobiega przesuszeniu się skóry, a także poprawia kondycję włosów i paznokci.

Mit: Pragnienie jest jednym z objawów odwodnienia organizmu

Pragnienie nie jest jednym z symptomów odwodnienia organizmu, a jedynie sygnałem zapotrzebowania na wodę. W praktyce oznacza to, że poczucie pragnienia pojawia się wówczas, gdy poziom wody w organizmie spada o 2%, natomiast do odwodnienia dochodzi, gdy poziom ten spada o ponad 5%.

Prawda: Picie dużej ilości wody wspomaga proces odchudzania

Podstawą każdej diety odchudzającej jest picie dużej ilości wody. Szczególnie polecanym rozwiązaniem jest picie szklanki ciepłej wody z cytryną zaraz po przebudzeniu. Woda przyspiesza metabolizm, a także sprzyja usuwaniu toksyn z organizmu człowieka. Oprócz tego picie dużej ilości wody w ciągu dnia zmniejsza łaknienie.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.