Sposoby motywowania pracowników w małych i dużych firmach

wtorek, 10 lipca 2018 r., 13:57
fot. nadesłane

Kadra zarządzająca, zarówno w dużych firmach i korporacjach, jak też w mniejszych przedsiębiorstwach, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że współczesnego pracownika należy motywować różnymi sposobami do tego, aby pracował i zrealizował cele organizacji. Nie każdemu wystarczają już tylko comiesięczne przelewy w postaci wynagrodzenia za pracę. Wielu pracowników, szczególnie tych świetnie wykształconych o wysokich kompetencjach i umiejętnościach, od swoich pracodawców oczekuje dużo więcej.

Motywacja wewnętrzna

Zagadnienie motywowanie pracowników to obszar związany z psychologią biznesu i pracy. To właśnie w tej dziedzinie wiedzy mówi się o czymś takim jak motywacja zewnętrzna oraz motywacja wewnętrzna. Aby dany pracownik jak najlepiej wykonywał swoją pracę, oraz zwyczajnie identyfikował się z misją i działaniem swojej firmy, powinien rozbudzić w sobie motywację wewnętrzną. To właśnie motywacja wewnętrzna odpowiada za to, że ludziom chce się coś robić tak po prostu. Kiedy to motywacja wewnętrzna napędza człowieka do pracy, ma on ogromną satysfakcję i czysta zadowolenie z tego co robi, praca bywa jego pasją, a o wielu aspektach rozwoju zawodowego myśli długoterminowo.

Motywacja zewnętrzna

Motywacja zewnętrzna jest przeciwieństwem motywacji wewnętrznej. W ten sposób motywowania opiera się głównie na różnego rodzaju gratyfikacjach finansowych i rzeczowych. Oczywiście same w sobie nie są one złe, jednak bez wątpienia jeżeli pracownikowi brakuje motywacji wewnętrznej, a w konkretnym miejscu pracy trzymają go tylko i wyłącznie pieniądze, może pojawić się wypalenie zawodowe, poczucie zniechęcenia i niezadowolenia z pracy. Nie należy jednak zapominać o tym, że to właśnie wynagrodzenie i wszystko co z nim związane ogólnie motywuje ludzi do pracy. Jednak jeżeli przeważa motywacja wewnętrzna, człowiek jest w stanie pracować na przykład społecznie, zajmując się czymś dla niego bardzo ważnym, jednocześnie nie otrzymując za to żadnej zapłaty finansowej.

Finansowe i pozafinansowe sposoby motywowania pracowników

Finansowe sposoby motywowania pracowników to różnego rodzaju premie, na przykład od dochodów firmy, albo nagrody okolicznościowe, również pieniężne. Do pozafinansowych sposobów motywowania pracowników należy zaś wszystko to co firma robi dla swojej kadry, tak zwyczajnie uprzyjemnić pracownikom życie i dać coś od siebie.

Popularna jest na przykład prywatna opieka medyczna, karnety na basen albo do nowoczesnych siłowni, lekcje języków obcych wprowadzone w miejscu pracy. Oczywiście pracodawca za to płaci, umożliwiając swojemu pracownikowi rozwój w różnych obszarach. Poza tym sposobem motywowania pracowników jest również organizowanie różnego rodzaju imprez i eventów firmowych, na które pracownicy są zapraszani wraz ze swoimi rodzinami. Mogą to być na przykład pikniki rodzinne latem, albo wycieczki i wyjazdy integracyjne.

Nowoczesne firmy, tak naprawdę bez względu na ich wielkość, pamiętają o tym, by cenić dobrych pracowników. Chyba najlepiej traktowani są pracownicy branży IT - bardzo często nowoczesnych korporacjach organizuje się dla nich sale gier i zabaw, bufet z darmową kawą z pysznymi przekąskami, a nawet miejsce, w którym mogą się zdrzemnąć w trakcie pracy. Brzmi jak marzenie? Niestety wciąż dotyczy bardzo wąskiego grona specjalistów.

Źródło - https://www.nais.pl/

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.