Jak się uchronić przed niechcianymi telefonami?

wtorek, 10 lipca 2018 r., 13:34
fot. nadesłane

Natrętne telefony i kolejne korzystne oferty przestawione przez telemarketerów bardzo skutecznie potrafią zepsuć humor. Całkowite ich wyeliminowanie jest dość trudne, ale nie jesteś wobec nich całkowicie bezradny. Poza tym, jeżeli ktoś próbuje się kolejny raz do ciebie dodzwonić, możesz sprawdzić, na ile szkodliwe jest połączenie. Być może zdecydujesz się, żeby zablokować ten numer?

Niechciane połączenia odbieramy chyba wszyscy, ale z różną częstotliwością. Ile razy denerwujesz się, że ktoś dzwoni do ciebie o różnych porach przez cały tydzień? W jaki sposób twój numer trafia w niepowołane ręce? Na pewno po części wynika to z tego, że w wielu miejscach nieostrożnie został podany dobrowolnie. Co nie znaczy, że jego właściciel był świadomy konsekwencji. Wystarczy wziąć udział w internetowym konkursie, zarejestrować się na którejś ze stron albo wypełnić ankietę, która wymaga podania danych personalnych.

Jak chronić swoje dane?

Jeżeli czytasz regulaminy, na pewno widzisz podpunkt informujący o przetwarzaniu danych osobowych w celach marketingowych. Niestety nie jest to jednoznaczne i pewne przepisy można obejść, a wtedy na celach marketingowych się nie kończy. Handel danymi jest rozpowszechniony. Z tym, gdzie już podałeś swoje nazwisko i numer telefonu nic nie zrobisz. Nie masz dużego wpływu na to, co już było, ale pamiętaj o tym w przyszłości. Możesz unikać podawania swojego numeru telefonu, a kiedy dzwonisz do jakiejś instytucji bądź firmy, zastrzeż swój numer, przez co rozmówca nie będzie mógł go zapisać i wykorzystać. Usługa blokady numeru jest dostępna u każdego operatora i korzystając z niej można znacząco zmniejszyć natarczywe próby dodzwonienia się różnego typu akwizytorów, czy telemarketerów. Możesz ją mieć uruchomioną przez cały czas albo tylko podczas wykonywania konkretnych połączeń.

Uciążliwy numer wciąż dzwoni!

O tym, jak nieprzyjemne i natarczywe mogą być telefony dowiadujemy się dopiero wtedy, kiedy to nas taka sytuacja spotyka. Jest to denerwujące, kiedy o "najlepszej ofercie na rynku" mamy słuchać w pracy, kiedy jesteśmy zajęci, mamy spotkanie towarzyskie, czy jesteśmy na zakupach. Jeśli nieustannie męczą się niechciane połączenia, masz do dyspozycji kilka rozwiązań. Przede wszystkim możesz je ignorować lub blokować. O ile jest to pojedyncze połączenie, nie ma problemu. Ale kiedy ktoś wytrwale dąży do tego, żebyś odebrał nawet w sobotę, lepiej sprawdzić, o co chodzi. Nie znaczy to, że masz oddzwaniać! Oszuści są na tyle sprytni, że coraz częściej to osoba odbierająca zapłaci za połączenie i to nie mało. Można za to wejść na odpowiednie strony internetowe, gdzie internauci dzielą się swoją wiedzą albo bo zainstalować specjalną aplikację, która pomoże zidentyfikować dzwoniącego. Jeśli mimo upływu czasu, nadal jest problem, a dzwoniący jest bardzo uparty, możesz numer zablokować. Zyskujesz wtedy pewność, że połączenia z tego numeru się skończą, ale niestety nie działa to na przesyłanie wiadomości SMS, a takie tez się zdarzają.

Źródło - https://panwybierak.pl/blog/czyj-to-numer-telefonu-jak-zweryfikowac-kto-do-mnie-dzwonil/

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.