Przed nami weekend pełen atrakcji

czwartek, 5 lipca 2018 r., 14:19

Targi Książki "Costerina 2018", XX Zjazd Kaszubów, Truskawkobranie, V Festiwal Kiszewskie Smaki, Open Liniewo Festiwal - to tylko niektóre wydarzenia, które odbędą się na Kaszubach w najbliższy weekend. Na scenach pojawią się między innymi tacy wykonawcy, jak: Kamil Bednarek, Natalia Szroeder, Teresa Werner, Łobuzy, czy After Party. Nie zabraknie też i innych atrakcji.

Piątek

Piknik rodzinny "Kolory trzeźwości i bezpieczeństwa"

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościerzynie serdecznie zaprasza mieszkańców Kościerzyny na drugi z czterech pikników rodzinnych organizowanych w ramach kampanii "Kolory trzeźwości i bezpieczeństwa". Tym razem miejscem spotkania będzie Ogródek Jordanowski. W programie wydarzenia: grill, dmuchany plac zabaw, konkursy, gry zręcznościowe, wata cukrowa, fotobudka, kącik malucha, animatorzy oraz rozrywka i zabawa dla całych rodzin.

Muzyczny weekend w Tawernie Żeglarskiej

Tawerna Żeglarska w Stanicy Wodnej PTTK we Wdzydzach zaprasza na kolejny muzyczny weekend. Podczas piątkowej odsłony na scenie pojawi zespół Vintage, czyli duet Krzysztof Wałecki i Darek Pietrzak. Duet wykonuje szereg znakomitych coverów w aranżacji na dwa głosy i dwie gitary akustyczne. W sobotę z kolei dla publiczności tawerny wystąpi dobrze znany zespół White Room. Muzycy grali wcześniej w wielu trójmiejskich formacjach. Długi staż w kapelach grających blues, punk, hard rock czy heavy metal a także muzykę klasyczną przyczynił się do innego spojrzenia na muzykę. Ten swoisty konglomerat tworzy właśnie muzykę White Room, która oprócz echa lat 60., 70. i 80. zawiera także współczesne brzmienia kapel rockowych.

Sobota

Darmowy spacer z przewodnikiem po Kościerzynie

Wzorem ubiegłego roku burmistrz Kościerzyny zaprasza na darmowe spacery z przewodnikiem po mieście. Darmowe wycieczki z przewodnikiem to dobry pomysł na aktywne spędzenie wolnego czasu i poznanie ciekawostek dotyczących różnych zakątków - ulic, parków i atrakcji miasta. Trasy wędrówek związane są z historią, architekturą, przestrzenią kulturową miasta oraz biografią osób, które się tu urodziły bądź połączyły swoje losy z danym miejscem. Spacery odbywają się w godzinach 10.-12. Start przy wejściu do Muzeum Ziemi Kościerskiej (przy ul. Rynek 9). W darmowych, miejskich spacerach z przewodnikiem wziąć udział może każdy turysta albo mieszkaniec miasta, który pragnie odkryć na nowo historię swojej okolicy.

XIX Kościerskie Targi Książki Kaszubskiej i Pomorskiej "Costerina 2018"

Burmistrz i Rada Miasta Kościerzyna oraz Biblioteka Miejska w Kościerzynie serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w dziewiętnastej edycji Kościerskich Targów Książki Kaszubskiej i Pomorskiej "Costerina 2018". Podczas trwania targów czynne będą stoiska: autorów, wydawnictw, sztuki ludowej. Jak co roku, przyznawane będę nagrody i wyróżnienia za najlepsze wydawnictwa minionego roku. Ponadto w programie: wywiady z autorami, prezentacja wydawnictw, sprzedaż książek po promocyjnych cenach, prezentacja prac artystów plastyków.

XX Zjazd Kaszubów

Tym razem miejscem spotkania będzie Luzino, a wspólne świętowanie tradycyjnie rozpocznie się uroczystą mszą świętą, którą zaplanowano na godz. 11. w kościele św. Wawrzyńca w Luzinie. Po nabożeństwie odbędzie się odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej profesowi Gerardowi Labudzie.

Dalsze uroczystości odbędą się na boisku Gminnego Ośrodka Sportu, Rekreacji i Turystyki. Tam oficjalnym otwarciu jubileuszowego 20. Zjazdu Kaszubów na scenie zagoszczą zespoły folklorystyczne, czy kaszubskie kapele. Pojawią się między innymi: Weronika Korthals, Ewelina Pobłocka, Kapela Ciupaga, Zespół Zgrywańce, Zespół Fucus, Black Bigeps, czy Kaszubski Zespół Pieśni i tańca "Sierakowice".

W programie przewidziano też pokazy dawnych rzemiosł i zawodów, warsztaty rękodzieła ludowego, turniej w gry w Baśkę, czy Mistrzostw Świata Kaszubów w piłkę nożną sześcioosobową.

We wtorek Kancelaria Prezydenta RP potwierdziła udział Andrzeja Dudy w sobotnim Zjeździe Kaszubów. Głowa państwa ma wziąć udział w nabożeństwie, odsłonięciu pamiątkowej tablicy, jak również oficjalnym otwarciu zjazdu, podczas którego ma wygłosić przemówienie.

Truskawkobranie na Złotej Górze

W sobotę na Złotej Górze odbędzie się Truskawkobranie. To jedna z najstarszych imprez w regionie. Ma kilkudziesięcioletnią tradycję, sobotnia edycja będzie już czterdziestą trzecią. W tym roku odbędzie się nieco później niż zwykle (przez lata odbywało się w ostatni weekend czerwca), organizatorzy zapewniają jednak, że truskawek na niej na pewno nie zabraknie. Impreza rozpocznie się już o godz. 14.30. Na przybywających czekać będzie mnóstwo atrakcji. Na dobry początek zaplanowano blok animacji dla najmłodszych. W kolejnych odsłonach na scenie pojawią się artyści z Kartuskiego Centrum Kultury - zespół Essex. Tradycyjnie wystąpi również Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Kaszuby.

W programie również recital Anny Brzeskiej. Imprezie będą też towarzyszyć wybory Miss Kaszub Nastolatek Truskawkobrania. Na scenie podziwiać można będzie także widowiskową rewię taneczną Rising Stars Revue. Główne koncerty rozpoczną się około godz. 19. Gwiazdami tegorocznej imprezy będą Kamil Bednarek i Natalia Szroeder.

V Festiwal Kiszewskie Smaki

W sobotnie popołudnie już po raz piąty na stadionie w Starej Kiszewie odbędzie się Festiwal Kiszewskie Smaki. Nie zabraknie więc profesjonalnych pokazów kulinarnych i sztuki carvingu. W tym roku królować będą potrawy z ryb. Uczestnicy będą mogli spróbować między innymi wędzonych ryb, rosołu z węgorza, śledzika po kaszubsku, ryb w occie, ceviche oraz wielu innych dań rybnych. Na zakończenie części kulinarnej na wszystkich będzie czekać degustacja zup rybnych w trzech odsłonach.

Ponadto w programie także wiele artystycznych i muzycznych atrakcji. Na scenie zagości między innymi Teresa Werner czy zespół disco polo Łobuzy. Imprezę zwieńczy natomiast pokaz Fire Show i zabawa taneczna ze śpiewającym wodzirejem Karolem Wiśniewskim z zespołem Rytm.

Open Liniewo Festiwal

Open Liniewo Festival odbywa się co dwa lata w scenerii jeziora Dużego w Orlu. W tym roku odbędzie się jego trzecia edycja. Podczas dwóch poprzednich na scenie pojawiły takie zespoły, jak Brathanki i MIG. Podczas tegorocznej imprezy gwiazdą wieczoru będzie After Party znany z takich utworów, jak: "Ona lubi pomarańcze", "Nie daj życiu się", "Bujaj się", "Bananowa Agnieszka", czy "Wakacyjna Love".

Ponadto na scenie pojawią się DJ Kabi i Greg Piskorski, którzy skradli serca liniewskiej publiczności podczas ubiegłorocznego Festynu Sierpniowego oraz Damian Holecki - piosenkarz, kompozytor, autor tekstów i pianista znany z anteny telewizji TVS. Podczas Open Liniewo Festiwal, który odbędzie się 7 lipca, nie zabraknie też i innych atrakcji dla całych rodzin.

Festyn Sołecki w Raduniu

Sołectwo Raduń oraz Ośrodek Kultury w Dziemianach zapraszają na festyn. Odbędzie się na placu przy świetlicy w Raduniu. Początek o godzinie 17. Organizatorzy zapewniają gry i zabawy dla dzieci z udziałem animatora, napoje i słodycze. Od godziny 20. zabawa taneczna. Przewidziano też poczęstunek - grochówkę i wypieki.

Koncert Magdy Niewińskiej

Podczas sobotniej odsłony letnich koncertów na scenie kościerskiego rynku wystąpi Magda Niewińska. Piosenkarka w 2009 roku rozpoczęła nagrania nad solowym projektem pt. "Dziękuję za Ciebie". Nagrała kilka klipów do piosenek ze swojej płyty m.in. do utwotu "Dziękuje za Ciebie", "Łączy nas noc", "Milion białych róż", "Suliko", "Wiśniowy sad".

Niedziela

Super Puchar Pomorza - VI Masters Kaszëbë

W niedzielę w Domu Kultury we Wielu odbędzie się turniej sportowy o Super Puchar Pomorza, który zalicza się do rankingu Masters Kaszëbë 2018. Na Super Puchar Pomorza, zaprasza Dom Kultury we Wielu. Do wygrania w turnieju Baśki w kategorii open, będzie sprzęt hi-fi. Dodatkowo dla uczestników turnieju przygotowano puchary i nagrody rzeczowe. Wszyscy uczestnicy turnieju Baśki otrzymają pamiątkowy button.

Super Puchar Pomorza, zostanie rozegrany w Domu Kultury we Wielu. Drużyny do turnieju - czteroosobowe należy zgłaszać w dniu imprezy: zapisy będą prowadzone od godz. 12 - 12.50. Turniej sportowy godz. 13. Na Super Puchar Pomorza, zapraszają: Dom Kultury we Wielu Federacja Kaszëbë i Baszka i Lës.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.