Tu możesz kąpać się bezpiecznie - sanepid ocenił jakość wody w akwenach

czwartek, 5 lipca 2018 r., 11:28
fot. archiwum

Wakacje rozpoczęte, a jedną z najpopularniejszych form spędzania letniego czasu jest odpoczynek nad wodą. Aby był on bezpieczny, warto korzystać z kąpieli tylko w miejscach ku temu wyznaczonych. Dlatego też przedstawiamy listę kąpielisk oraz miejsc wykorzystywanych do kąpieli na terenie powiatu kościerskiego, które objęte są monitoringiem stanu jakości wód.

W powiecie kościerskim zorganizowano dziewięć kąpielisk oraz wyznaczono sześć miejsc wykorzystywanych do kąpieli. Są to miejsca, w których regularnie przeprowadzane są badania stanu jakości wody. zgodnie z komunikatem z 29 czerwca we wszystkich nich woda jest przydatna do kąpieli.

Niemniej Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku przypomina, że nie należy korzystać z kąpieli w miejscach, gdzie woda ma zmienioną barwę i zapach oraz, że obowiązuje zakaz kąpieli w fontannach.

- Woda w fontannach zwykle charakteryzuje się względną przeźroczystością, związku z czym mylnie i bezzasadnie uważana jest za wodę czystą. Zagrożenie dla zdrowia może wiązać się przede wszystkim z piciem wody z fontanny, ale także z kąpielą lub zabawą w wodzie. Woda w fontannach może być zanieczyszczona przez ptaki i inne zwierzęta. Fontanny miejskie mogą być siedliskiem bardzo niebezpiecznych dla zdrowia bakterii chorobotwórczych - zaznaczają inspektorzy WSSE w Gdańsku.

- Istotnym zagrożeniem może być również przebywanie w pobliżu wytwarzanego przez fontannę areozolu. Wysoka temperatura wody (25-45°C), sprzyja kolonizacji instalacji wodnej fontanny przez bakterie Legionella. Przebywanie w pobliżu wytwarzanego areozolu może prowadzić do zachorowań na legionellozę, przebiegającej jako zapalenie płuc lub gorączka Pontia - dodają.

Kąpieliska w powiecie kościerskim:
Jezioro Garczyn - przy Centrum Szkoleniowo-Wypoczynkowym w Garczynie
Jezioro Gałęźne - kąpielisko miejskie
Jezioro Jelenie - przy Hotelu Niedźwiadek we Wdzydzach
Jezioro Jelenie - przy Ośrodku Wypoczynkowym Politechniki Gdańskiej Czarlina w Skoczkowie
Jezioro Radolne - przy Ośrodku Wypoczynkowym Gdańskiej Stoczni "Remontowa" w Czarlinie
Jezioro Dobrogoszcz - Dobrogoszcz
Jezioro Rzuno - Dziemiany
Jezioro Skrzynki Duże - Nowe Karpno/Lipusz
Jezioro Wielewskie - kąpielisko Wielewskie w Wielu

Miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli:
Jezioro Zagnanie - Podleś
Jezioro Wielewskie - przy Ośrodku Kolonijno-Wczasowym Beaver Rogalewo
Jezioro Wielewskie - przy Ośrodku Wypoczynkowym eFKa - Piątkowo
Jezioro Wdzydze - Półwysep Lipa
Jezioro Wdzydze - przy Ośrodku Wypoczynkowym Largo
Jezioro Kozielnia - Bartoszylas

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.