Werner Rzeźnikowski z insygniami Honorowego Obywatela Kościerzyny

czwartek, 5 lipca 2018 r., 09:26
fot. AL

Kościerzyna powiększyła się o kolejnego honorowego obywatela. Ten zaszczytny tytuł w środę otrzymał Werner Rzeźnikowski - przedwojenny kościerski harcerz, który jako członek szarych szeregów podczas II wojny światowej prowadził działalność konspiracyjną. Przeżył Marsz Śmierci, a w 1946 roku został pierwszym powojennym komendantem Hufca ZHP w Kościerzynie.

Honorowe obywatelstwo Kościerzyny to najwyższe miejskie odznaczenie. Dotychczas w gronie zasłużonych dla miasta znalazło się dwanaście wybitnych nazwisk, w tym między innymi biskup Jan Bernard Szlaga, arcybiskup Henryk Muszyński, były prezydent RP Lech Wałęsa, ambasador Janusz Reiter, Zdzisław Czucha, Romuald Wołodźko, ks. Stanisław Czapiewski, ks. prałat Marian Szczepiński, ks. Hilary Jastak, dr Jerzy Knyba, prof. Edward Breza, czy prof. Tadeusz Linkner.

Kilka tygodni temu Rada Miasta Kościerzyna podjęła decyzję o poszerzeniu tego grona zasłużonych dla miasta. Insygnia Honorowego Obywatela Miasta Kościerzyna tym razem trafiły do Wernera Rzeźnikowskiego.

Laudację na jego cześć wygłosił burmistrz Michał Majewski, wnioskodawca nadania mu Honorowego Obywatelstwa Kościerzyny.

- Ten człowiek jest dzisiaj żywą pochodnią. Przeszedł Marsz Śmierci, wymknął się z rąk niemieckich katów i nie próbował choćby przez wdzięczność podporządkować się powojennej rzeczywistości. Człowiek, którego wynosimy dzisiaj do galerii najbardziej zasłużonych mieszkańców naszego grodu, zawsze powtarza, że rodzina, wiara i miasto miały największy wpływ na jego życie. Dzięki tym wartościom mógł budować konspiracyjne struktury harcerskie, w fabryce, zakładzie zamkniętym - podkreślał w swoim wystąpieniu burmistrz Majewski.

- Tylko bohater może wyjść zwycięsko z takiej próby, zachowując jednocześnie wiarę w ludzi, przyjaźń i miłość. Mówi się o spopielonym pokoleniu obozów koncentracyjnych. Szczęśliwie dla Feliksa Wernera Rzeźnikowskiego był to początek nowego rozdziału życia, początek jego własnej rodziny. Chciałbym, aby moje dzieci i wnuki wniosły w przyszłość takie przymioty, wartości, jak pogodna i bohaterska osoba pana Feliksa Rzeźnikowskiego, którą mam zaszczyt rekomendować w poczet honorowych obywateli miasta - podsumował.

Werner Rzeźnikowski urodził się 30 marca 1920 roku w Tczewie. W 1923 roku jego rodzina przeprowadziła się do Kościerzyny. Po ukończeniu szkoły powszechnej, rozpoczął pracę, najpierw w zakładzie fryzjerskim ojca, później w zawodzie ślusarza. W 1931 roku został przyjęty w poczet członków Związku Harcerstwa Polskiego. W 1932 roku został druhem drużyny wodnej ZHP w Kościerzynie. Jako jej członek był uczestnikiem obozu żeglarskiego na jeziorze Charzykowskim oraz Międzynarodowego Zlotu Skautów Wodnych w Garczynie.

W trakcie drugiej wojny światowej początkowo pracował jako ślusarz w szkole podoficerskiej Wehrmachtu, a 1941 roku został skierowany na przymusowe roboty w Stoczni Gdańskiej. W tym też roku w Chojnicach został zaprzysiężony na członka Szarych Szeregów i rozpoczął działalność konspiracyjną. 26 listopada 1942 roku został aresztowany przez Gestapo. Początkowo był osadzony w areszcie śledczym w Gdańsku, później w obozie koncentracyjnym Stutthof. Był więźniem politycznym.

W obozie przebywał do dnia pierwszej ewakuacji więźniów obozu, czyli do Marszu Śmierci do stycznia 1945 roku. W lutym po morderczym marszu, trafił do obozu w Nawczu. Rano, 10 marca do obozu wkroczyły pierwsze oddziały wojska radzieckiego. Po dotarciu do domu zachorował na tyfus plamisty. Po wyzdrowieniu podjął ponownie pracę, a jednocześnie zorganizował kościerski hufiec Związku Harcerstwa Polskiego.

Na początku 1946 roku został mianowany Komendantem Hufca ZHP w Kościerzynie, którym był do 1952 roku. W Kościerzynie pracował w Rejonie Dróg Publicznych i Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska. W 1981 roku przeszedł na zasłużoną emeryturę pracowniczą, ale nie harcerską.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.