Właścicielka nieruchomości ukarana za wycinkę drzew nad jeziorem Liniewskim

środa, 4 lipca 2018 r., 09:21
fot. archiwum/AL

Karą grzywny została ukarana właścicielka nieruchomości nad jeziorem Liniewskim, nad którym w marcu ubiegłego roku dokonano wycinki kilkuset drzew. Sąd uznał, że w tym przypadku wycinka została przeprowadzona niezgodnie z prawem. Postępowanie administracyjne w tej sprawie nadal pozostaje zawieszone.

O sprawie pisaliśmy w marcu ubiegłego roku. Wówczas pracownicy Urzędu Gminy w Liniewie otrzymali informację o tym, że nad brzegiem Jeziora Liniewskiego dokonano wycinki drzewa, co miało się odbywać w lutym, a więc w okresie obowiązywania reformy Szyszki.

W związku z zawiadomieniem przeprowadzono oględziny terenu. Okazało się, że drzewa wycięto na terenie prywatnym, na działce przylegającej do jeziora, jak i nad samym akwenem. Łącznie kilkaset sztuk.

Zgodnie z ustaleniami zarządcy jeziora, część drzew najprawdopodobniej usunięto z terenu będącego własnością Skarbu Państwa. W związku z tym urzędnicy wszczęli postępowanie wyjaśniające w sprawie ewentualnego wycięcia drzew bez zgody właściciela. Z kolei właścicielka nieruchomości wskazywała, że jej działka sięga aż do samego jeziora, co potwierdzała także okazana przez nią mapka.

Postanowiła też złożyć do sądu wniosek o zasiedzenie terenu graniczącego z jeziorem. To stało się też powodem zawieszenia przez samorząd prowadzonego postępowania administracyjnego.

Tymczasem prowadzący postępowanie policjanci zakończyli je skierowaniem do sądu wnioskiem o ukaranie właścicielki nieruchomości.

- Obwiniona została uznana za winną zarzucanego jej czynu i za to na podstawie art. 127 pkt 1 litera d Ustawy z dnia 16.04.2004 r. o ochronie przyrody skazana na karę grzywny w wysokości 1.000 złotych. Została też obciążona kosztami postępowania w kwocie 200 złotych - informuje sędzia Tomasz Adamski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Wyrok jest prawomocny.

Do sprawy wrócimy.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.