Ruszył nabór wniosków do programów "Dobry Start" i "Rodzina 500+"

wtorek, 3 lipca 2018 r., 09:00
fot. archiwum/BK

Raz w roku, wszyscy uczniowie otrzymają wsparcie w wysokości 300 złotych. To efekt nowego programu rządowego "Dobry Start". Warunkiem pozyskania pieniędzy jest złożenie wniosku. 1 lipca ruszył nabór elektroniczny, w sierpniu będzie można składać podania w formie papierowej. Ci, którym zależy na szybkiej wypłacie środków, powinni skorzystać z możliwości wnioskowania za pośrednictwem internetu. Jednocześnie, tą samą drogą, można składać wnioski w programie "Rodzina 500+".

Program "Dobry Start", to 300 złotych jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. Jedyne ograniczające kryterium to wiek. Wsparcie otrzymają uczniowie od pierwszej klasy szkoły podstawowej do ukończenia przez dziecko 20. roku życia. Program nie obejmuje uczniów szkół policealnych oraz studentów. W przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności kryterium wieku jest wydłużone, do 24. roku życia.

Jak informuje na swojej stronie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, program obejmuje dzieci wychowujące się zarówno w rodzinach, jak i te przebywające w pieczy zastępczej. Wnioski o świadczenie będą przyjmowane i realizowane przez te same instytucje, które realizują obecnie świadczenie wychowawcze w ramach programu "Rodzina 500+". W obu przypadkach od 1 lipca, wnioski składać można też drogą elektroniczną, przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl lub przez bankowość elektroniczną.

- Jest to bardzo proste, program działa intuicyjnie i zachęcamy, aby z niego korzystać. Przez pierwsze dwa dni wpłynęło do nas 220 wniosków na 300+. W Kościerzynie będzie ich około trzech tysięcy - tłumaczy Wioleta Dułak - Wasilczuk, kierownik działu świadczeń rodzinnych w MOPS w Kościerzynie.

Jak dodaje pani kierownik, rekompensatą dla tych, którzy złożą wniosek elektronicznie, w jak najszybszym terminie, będzie wypłata świadczenia jeszcze w lipcu. Drugą turę wypłat, dla wnioskodawców, którzy złożą podanie w sierpniu, zaplanowano na wrzesień.

- Chcielibyśmy zmotywować klientów, aby składali wnioski elektronicznie. Dla wszystkich jest to łatwiejsza droga i nikt nie musi stać w kolejce - dodaje Wioleta Dułak - Wasilczuk.

Ministerstwo zastrzega sobie jednak, że wypłata w przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu, nastąpi nie później niż 30 września. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach, gminy będą miały maksymalnie 2 miesiące od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia. Aby załapać się na tegoroczną ministerialną wyprawkę, wniosek należy złożyć nie później, niż do 30 listopada. Lipiec i sierpień to również istotny czas w programie "500+". Przypomnijmy, że każdy świadczeniobiorca musi złożyć nowy wniosek.

- Żeby zapewnić sobie ciągłość wypłaty świadczenia, wnioski tradycyjną drogą muszą być złożone w sierpniu. Oczywiście i w tym wypadku zachęcam do korzystania z wniosków elektronicznych - dodaje Wioleta Dułak - Wasilczuk.

W obu przypadkach obowiązuje zasada im szybciej, tym lepiej. Możliwość skorzystania z programu "Dobry Strat" upływa 30 listopada. Z kolei nieterminowe złożenie wniosku w programie "Rodzina 500+", będzie skutkowało tym, że na wypłatę świadczenia, rodzina będzie musiała poczekać. Od 1 sierpnia wnioski będzie można złożyć także drogą tradycyjną, w formie papierowej.

DS

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.