Łubiana. Odsłonili tablicę poświęconą poległym partyzantom

poniedziałek, 25 czerwca 2018 r., 13:43
fot. nadesłane/Piotr Kwidziński

W niedzielę, 24 czerwca w kościele p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Łubianie odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej poległych partyzantów w Boju pod Łubianą 26 maja 1944 r.

W uroczystości oddającej hołd partyzantom uczestniczyli m.in. członkowie rodzin bojowników, wójt gminy Kościerzyna Grzegorz Piechowski przedstawiciele Zrzeszenia Kaszubsko-Poloskiego oddz. w Łubianie z prezes Ireną Marszewską na czele, skauci z XXIII drużyny harceńskiej z Łubiany, poczty sztandarowe z ZKP oddz. w Lipuszu, Stowarzyszenia Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego ,,Cis" Męcikał, Stowarzyszenia Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej okręg Kaszubsko-Pomorski w Kartuzach oraz parafianie.

Uroczystość poświecenia tablicy pamiątkowej ku czci poległych partyzantów w Boju pod Łubianą w 1944 r., rozpoczęła się mszą św. w kościele p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Łubianie. Po zakończonej mszy w kaplicy bł. Jerzego Popiełuszki, gdzie mieści się Tablica Pamięci, nastąpiło uroczyste odsłonięcie.

Przypomnijmy, że 26 maja 1944 r. wojska niemieckie zaatakowały trzy odziały partyzanckie ukrywające się w lasach pod Łubianą tj. Gryfa Pomorskiego, Armii Krajowej i tak zwanych "Dzikich" (osób które uciekły lub nie chciały wstąpić do Wermachtu) w tym boju ponieśli śmierć: Eichman Władysław, Keiser Augustyn, Keiser Teofil, Landowski Hubert, Męcikalski Józef, Miloch Bernard Skwierawski Władysław, Turzyński Alfons. Nieznane są miejsca pochówku tych osób. W 1984 r. w Konem powstał pomnik upamiętniający to wydarzenie (nasi harcerze od 9 lat opiekują się tym obeliskiem).

Z inicjatywy ks. proboszcza Mieczysława Gajewskiego, ZKP w Łubianie i 23 drużyny ZHP w Łubianie powstał pomysł wmurowania w kościele parafialnym tablicy upamiętniającą tych poległych w 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę, co miało miejsce właśnie w niedzielę.

Odsłonięcia tablicy dokonał wójt gminy Kościerzyna Grzegorz Piechowski, siostra poległego w Boju pod Łubianą Huberta Landowskiego. Następnie nastąpiło poświęcenie tablicy. Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły wieńce i wiązanki pod tablicą ku czci partyzantów, oddając w ten sposób hołd tym, którzy zginęli.

Po uroczystościach harcerze rozdawali przybyłym okolicznościową widokówkę upamiętniającą to wydarzenie. Wszyscy zaproszeni goście po oficjalnych uroczystościach udali się na kaszubski poczęstunek do siedziby ZKP w Łubianie, gdzie prezes Stowarzyszenia Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej okręg Kaszubsko-Pomorski w Kartuzach odznaczył Srebrnym Krzyżem Irenę Marszewską, i Brązowym Krzyżem Jerzego Skwierawskiego.

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w Łubianie bardzo dziękuje członkowi zarządu oddziału Jerzemu Skwierawskiemu za bardzo duża pracę w organizację tego przedsięwzięcia.

nadesłane/phm. Piotr Kwidziński

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.