Kościerzyna. "Cudze chwalicie, swego nie znacie..."

niedziela, 24 czerwca 2018 r., 17:10
fot. AL

Kaszubski Zespól Pieśni i Tańca "Kościerzyna" w niedzielne popołudnie dał popis swoich umiejętności wokalnych, tanecznych, muzycznych, a przede wszystkim znajomości regionu. W Sali Szopińskiego zgromadził liczną publiczność, na której zasiedli też eksperci CIOFF. Od ich decyzji zależy, czy kościerski zespół otrzyma Certyfikat CIOFF.

- Jest nam niezmiernie miło dzielić z wami zamiłowanie do naszej małej ojczyzny. Dzisiejszego popołudnia będziecie mieli okazję zobaczyć efekty pracy ostatnich miesięcy wsłzystkich sekcji "Kościerzyny", począwszy od najmłodszych - mówiła witając zgromadzonych w Sali Szopińskiego, kierownik Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Kościerzyna" Anna Lideke-Konert.

- Od jakiegoś czasu obserwuje się powrót do korzeni i mówiąc kolokwialnie ludowizna wraca do łask. Wiele jednak osób nadal nie docenia swojej kultury i bogactwa swoich małych ojczyzn. Stąd nasze koncert "Cudze chwalicie, swego nie znacie". Przygotowaliśmy dla was trzy suity, a na naszej scenie zatańczą nasi najmłodsi adepci tanecznej i wokalnej sztuki ludowej "Mała Kościerzyna" - kontynuowała.

Sala kinowa wypełniła się po brzegi, a na widowni poza mieszkańcami i sympatykami zespołu i regionu zasiedli też eksperci polskiej sekcji CIOFF, którzy dokonają oceny umiejętności zespołu i zdecydują o przyznaniu zespołu Certyfikatu CIOFF.

- Certyfikat CIOFF jest niczym taneczny certyfikat ISO. Jego posiadanie świadczy o najwyższej jakość zespołu - podkreślała Anna Lideke-Konert.

CIOFF to Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych Festiwali i Sztuki i Ludowej. Największa organizacją w Polsce związaną z działalnością nieprofesjonalnych zespołów folklorystycznych jest Polska Sekcja CIOFF, która jest członkiem CIOFF® International zrzeszającej 90 sekcji krajowych państw członkowskich ONZ i afiliowanych przez UNESCO. ze statutem oficjalnych konsultacyjnych organizacji pozarządowych. Pod jej patronatem odbywa się na całym świecie 245 międzynarodowych festiwali folklorystycznych, w których każdego roku uczestniczy 4,5 tysiąca zespołów i 161 tysięcy wykonawców.

Warto dodać, że Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca "Kościerzyna" jest członkiem polskiej sekcji CIOFF od 2009 roku.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.