Tłumnie w kościerskiej stacji krwiodawstwa

sobota, 23 czerwca 2018 r., 12:55
fot. AL

Rekordowa liczba chętnych osób do podzielenia się darem krwi stawiła się w sobotnie przedpołudnie w kościerskiej stacji krwiodawstwa. Płyn ratujący życie chciały oddać aż 43 osoby, z których 34 mogły to uczynić. Tym samym kościerscy krwiodawcy zebrali łącznie ponad 15 litrów tego najcenniejszego lekarstwa.

Za nami trzecia tegoroczna Sobota Mundurowych Krwiodawców, która z edycji na edycję przyciąga coraz większą liczbę osób chętnych do podzielenia się płynem dającym nadzieję i ratującym życie. W sobotę w Oddziale Terenowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kościerzynie pojawiły się aż 43 osoby, zarówno te noszące mundur, jak i te niemundurowe, które mają świadomość tego, jak cennym surowcem jest krew. Tym drogocennym płynem mogły oddać 34 osoby, które łącznie zasiliły stację krwiodawstwa w 15,3 litrów krwi.

Wynik jest tym bardziej imponujący, że akcja została przeprowadzona na początku okresu wakacyjnego, w którym to szczególnie wzrasta zapotrzebowanie na krew. W tym też czasie odnotowuje się bowiem większą liczbę wypadków przy jednoczesnym zmniejszeniu aktywności krwiodawców.

Warto po raz kolejny przypomnieć, że krew jest towarem deficytowym. Najcenniejszym lekarstwem, którego nie da się zastąpić. Ogromna ilość wypadków i zabiegów chirurgicznych powoduje, że krew jest potrzebna co minutę, średnio dla jednej na dziesięć osób przebywających w szpitalu. Oddanie krwi zajmuje zwykle kilkanaście minut a jedna jednostka krwi może uratować życie nawet trzem osobom.

Przypomnijmy, że kolejne sobotnie akcje oddawania krwi zaplanowano na 8 września i 17 listopada (rejestracja dawców w godzinach 7.15 do 11.30).

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.