Zarząd powiatu z jednogłośnym absolutorium za wykonanie budżetu 2017

środa, 20 czerwca 2018 r., 13:06
fot. AL

Bez uwag i wątpliwości, za to z pochwałami i podziękowaniami na ręce starosty i zarządu - tak przebiegała dyskusja przed głosowaniem nad jedną z ważniejszych uchwał w ciągu roku, a mianowicie przyjęciem sprawozdania z wykonania ubiegłorocznego budżetu i udzieleniem z tego tytułu absolutorium powiatu. Dokonano tego jednogłośnie.

Dochody wykonane w wysokości 78.384.797 zł (98,54 proc.), wydatki na poziomie 75.474.36 zł (92,82 proc.), w tym wydatki inwestycyjne w kwocie ponad 10,3 mln zł, wypracowana nadwyżka w wysokości 2.910.761 zł (264 proc.) - tak w wielkim skrócie prezentuje się wykonanie ubiegłorocznego budżetu powiatu kościerskiego. W tym też udało się spłacić kredyty i obligacje na łączną kwotę 2.709.309 zł, a co za tym idzie zadłużenie na koniec 2017 roku wyniosło 31.454.052 zł (40,13 proc.).

Mimo iż rok 2017 był ostatnim rokiem realizacji programu naprawczego powiatu, nie obyło się bez realizacji inwestycji, głównie tych drogowych, które pochłonęły ponad 8 mln zł.

- Nie ma wątpliwości, że z roku na rok widoczny jest progres - skomentował Tomasz Derra, przewodniczący Rady Powiatu Kościerskiego.

W podobnym tonie wypowiadali się także pozostali radni.

- Dziękuję pani staroście za współpracę z gminami. Rok 2017 był najlepszym rokiem. Inwestycje odbywały się w każdej gminie. Widać piękno pracy powiatu, jeśli chodzi o drogi. Rozpoczęto też inwestycje oświatowe, mam tu na myśli budowę sali gimnastycznej, przy zapomnianym przez lata liceum ogólnokształcącym. Za to też bardzo dziękuję - akcentował radny Ignacy Kostuch.

- Ta kadencja od poprzedniej różni się tym, że radni pomagają i wspierają zarząd w ich zamierzeniach. Nie ma tej zauważalnej poprzednio sztywności pomiędzy nami, radnymi. Postawa radnych udowadnia, że zgoda buduje. Dziękuję za tę życzliwość radnych i za to, że wszyscy ciągniemy ten wózek w jednym kierunku - podkreślał radny Piotr Lizakowski.

- Wynik jest tak ogromny, że aż przytłacza swoim wynikiem i jakością. Złożyła się na to praca wszystkich. Rada, która uczciwie pracuje i jest zaangażowana, miała na to bardzo duży wpływ. Ubiegłoroczny wynik finansowy wypracowaliśmy razem - zaznaczał wicestarosta Henryk Ossowski.

- Jest to ostatnie nasze absolutorium. Osiągnęliśmy bardzo dużo, co widać po wyniku finansowym. Kolejne wyzwania stoją przed nowym składem rady. Myślę, że kierunek rozwoju powiatu, poza drogami, które zawsze będą ważne, powinno być, by nasza młodzież miała odpowiednie warunki do nauki, dostawała się na wymarzone kierunki studiów, a potem by miała, gdzie podjąć pracę - mówił z kolei radny Jan Dittrich.

- Zgadzam się. Mamy komfort pracy i współpracy z radnymi. Mogę śmiało powiedzieć, że wykorzystaliśmy wszystkie możliwości pozyskania środków zewnętrznych. W tym zakresie nasza skuteczność była stuprocentowa. Tam, gdzie składaliśmy wnioski, otrzymywaliśmy dofinansowanie. Dzięki pracy i zaangażowaniu radnych nasz ubiegłoroczny budżet był wykorzystany jak najlepiej, przy jak największych i jak najlepszych inwestycjach na rzecz mieszkańców powiatu kościerskiego. Budżet 2017 z poprzednich trzech lat był najlepszy, a myślę, że będziecie państwo zadowoleni również z budżetu tegorocznego. Dziękuję - podsumowała dyskusję starosta Alicja Żurawska.

Wypowiedzi radnych przełożyły się na wynik głosowania. Zarząd powiatu kościerskiego otrzymał jednogłośne absolutorium z wykonania budżetu za rok 2017.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.