Wspólne wakacje rodzin zastępczych w Szarlocie

wtorek, 19 czerwca 2018 r., 14:22
fot. AL

Zajęcia plastyczne, warsztaty lepienia z gliny, turniej kręgli, wieczorne ogniska, wspólne gry, zabawy, konkursy i nie tylko. Na takie atrakcje mogą liczyć rodziny zastępcze z powiatu kościerskiego, które spędzają właśnie wspólny urlop w Szarlocie. Łącznie w ośrodku nad jeziorem Osuszyno wypoczywa 61 osób, w tym 45 dzieci.

Choć jako zawodowe rodziny zastępcze mają prawo do skorzystania z urlopu wypoczynkowego, zrzekają się tego przywileju, gdyż nie wyobrażają sobie, by wypoczywać bez swoich wychowanków. Stowarzyszenie Rodzicielstwa Zastępczego "Dolina Tęczy" wraz z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kościerzynie postanowiło więc zrekompensować im ten czas i zaprosiło ich na wspólny wypoczynek.

- Rodziny zastępcze w swoich statutowych zadaniach i uprawnieniach mają możliwość wzięcia urlopu wypoczynkowego. Nasze rodziny, co jest wyjątkiem, nie chcą z niego korzystać, gdyż wówczas na czas urlopu musiałyby oddać dzieci pod opiekę innym rodzinom. Szukaliśmy więc rozwiązań, by w jakikolwiek sposób im to wynagrodzić. Koszt wspólnego wyjazdu przewyższał możliwości stowarzyszenia, ale jako Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie poszukaliśmy sponsorów. Udało się. Wyjazd wsparło między innymi Starostwo Powiatowe w Kościerzynie - przyznaje Marzena Hinca, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kościerzynie.

I tym sposobem w ośrodku w Szarlocie wypoczywa łącznie 61 osób, 16 opiekunów i 45 dzieci, w tym 32 wychowanków z pieczy zastępczej.

- Założyliśmy bowiem, że rodziny jadą razem, a więc również dzieci naszych rodzin zastępczych - uzupełnia Marzena Hinca.

Nad jeziorem Osuszyno rodziny spędzą pięć dni. Przez ten czas czeka na nich wiele atrakcji, w tym konkurs plastyczny, warsztaty lepienia w glinie, turniej kręgli,wieczorne ogniska, wspólne gry i konkursy. Mają więc czas na wspólną zabawę, integrację i wymianę doświadczeń. We wtorek ze słodkościami rodziny zastępcze odwiedziła starosta kościerski Alicja Żurawska.

- Cieszy nas bardzo, że wspólnymi siłami udało nam się zorganizować ten wyjazd. Bycie rodziną zastępczą jest poświęceniem, pracą, powołaniem, ale tez pracą. Jak mówią nasze rodziny, połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Jesteśmy dumni z tego, że nasze rodziny zastępcze zamiast korzystać z urlopu wypoczynkowego, wolą spędzać czas wspólnie ze swoimi wychowankami. Wierzę, że dzięki akcji stowarzyszenia i ich działaniom znajdziemy więcej takich kandydatów na rodziny zastępcze - podsumowuje Marzena Hinca, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kościerzynie.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.