20 jednostek OSP otrzyma nowy sprzęt w ramach Funduszu Sprawiedliwości

poniedziałek, 18 czerwca 2018 r., 12:11
fot. nadesłane

Zestawy do ratownictwa technicznego, torby medyczne, defibrylatory, deski ortopedyczne, agregaty, rozpieracze, nożyce hydrauliczne, pilarki do drewna, czy przenośne zestawy oświetleniowe - między innymi taki sprzęt trafi niebawem do ochotników w powiecie kościerskim. Sprzęt o wartości ponad 300.000 zł dla 20 jednostek OSP zakupiony zostanie z dotacji w ramach Funduszu Sprawiedliwości.

100 mln zł - tyle środków w tym roku z Funduszu Sprawiedliwości Ministerstwo Sprawiedliwości przeznaczy na zakup sprzętu ratowniczego dla ochotniczych straży pożarnych w całej Polsce. Pomorscy strażacy-ochotniczy zostaną wyposażeni w sprzęt ratowniczy, a więc w profesjonalne zestawy medyczne i defibrylatory, czy zestawy ratownictwa technicznego, o wartości 4,5 mln zł.

Do powiatu kościerskiego na ten cel trafi kwota ponad 300.000 zł. W czwartek i piątek odbyło się podpisanie umów o dofinansowanie z Mikołajem Pawlakiem, dyrektorem Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich Ministerstwa Sprawiedliwości. Wnioskodawcami były samorządy, które aplikując o pieniądze na zakup sprzętu musiały uzyskać pozytywną opinię Komendanta Powiatowego PSP w Kościerzynie.

Nowy sprzęt zakupiony w ramach Funduszu Sprawiedliwości trafi aż do 20 jednostek OSP w Kościerskiem. W sprzęt o najwyższej wartości, a więc pełne zestawy hydrauliczne o wartości około 50.000 zł każdy, wyposażone zostaną jednostki w Kłobuczynie, Liniewie i Starej Kiszewie.

- Istotą Funduszu Sprawiedliwości jest to, aby środki trafiały do osób pokrzywdzonych przestępstwem, w tym między innymi w wypadkach komunikacyjnych. Stąd też środki trafiają do ochotniczych straży pożarnych, gdyż strażacy-ochotnicy są najczęściej pierwsi na miejscu zdarzenia. Zastanawiając się nad podziałem pieniędzy, kierowałem się zabezpieczeniem dróg. Dlatego też zestawy do ratownictwa technicznego trafią do OSP Kłobuczyno, OSP Liniewo oraz OSP Stara Kiszewa. Dotychczas jednostki te znajdujące się przy drodze krajowej oraz drogach wojewódzkich nie były dość dostatecznie wyposażone w tego typu sprzęt - mówi st. bryg. Tomasz Klinkosz, Komendant Powiatowy PSP w Kościerzynie.

W najbliższych dniach samorządy otrzymają środki na zakup sprzętu, czego będą musiały dokonać do września. Warto dodać, że wkład własny gmin wyniesie symboliczny 1 proc. wartości sprzętu.

Wykaz sprzętu dla poszczególnych jednostek OSP:
OSP Liniewo - zestaw do ratownictwa technicznego
OSP Dziemiany - nożyce hydrauliczne do pedałów
OSP Raduń - piła ratownicza do szyb, zestaw do zabezpieczenia poduszki kierowcy, zestaw klinów do stabilizacji, bosak dielektryczny, parawan ochronny, mata sprzętowa, wspornik progowy
OSP Trzebuń - pilarka do drewna i latarka akumulatorowa
OSP Kalisz - zestaw ratownictwa medycznego PSP R1
OSP Wielki Klincz - rozpieracz kolumnowy
OSP Kaliska Kościerskie - agregat prądotwórczy
OSP Kłobuczyno - zestaw do ratownictwa technicznego
OSP Osada Burego Misia - defibrylator
OSP Lipusz - defibrylator, bosak dielektryczny, przenośny zestaw oświetleniowy, butla na sprężone powietrze do poduszek, zestaw węży hydraulicznych
OSP Karsin - nożyce hydrauliczne do pedałów, zestaw podpór do stabilizacji pojazdów, parawan do ochrony miejsca wypadku
OSP Osowo - torba ratownicza, nosze typu deska
OSP Wdzydze Tucholskie - przenośny zestaw oświetleniowy i zestaw klinów do stabilizacji, piła ratownicza
OSP Wiele - defibrylator
OSP Kościerzyna - sprzęt do oznakowania terenu akcji, przenośny zestaw oświetleniowy, agregat prądotwórczy, pilarka do drewna, nosze typu deska
OSP Stara Kiszewa - zestaw do ratownictwa technicznego, defibrylator
OSP Nowe Polaszki - zestaw do ratownictwa medycznego PSP R1
OSP Nowa Karczma - zestaw węży hydraulicznych
OSP Grabówko - agregat prądotwórczy
OSP Lubań - defibrylator

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.