Od 23 czerwca ruszą letnie połączenia kolejowe na linii Czersk-Karsin-Kościerzyna

niedziela, 17 czerwca 2018 r., 08:54
fot. nadesłane/UG Karsin

Od soboty, 23 czerwca we wszystkie weekendy i święta przez okres letni wznowiony zostanie ruch pasażerski na trasie Bydgoszcz-Gdynia przez Karsin, Bąk i Kościerzynę ma zostać wznowiony. Będzie to program pilotażowy, który ma wskazać, czy istnieje zainteresowanie takimi kursami wśród mieszkańców, jak i turystów.

Urząd Marszałkowski w Gdańsku na spotkaniu w Karsinie w listopadzie ubiegłego roku przedstawił samorządom propozycję pilotażowego wznowienia kolejowych połączeń pasażerskich na linii kolejowej nr 215 - Czersk-Karsin-Bąk-Kościerzyna. Pilotaż ma pokazać jakie jest zainteresowanie podróżnych w sezonie turystycznym, a także zapobiec planom PLK likwidacji dworców i przystanków kolejowych.

Połączenia mają zostać uruchomione we wszystkie weekendy i święta w sezonie letnim od 23 czerwca do 30 września bieżącego roku. Koszt pilotażu ma wynieść ponad 123.000 zł, z czego 60 proc. mają pokryć zainteresowane samorządy gminne: Czersk, Karsin, Stara Kiszewa, Kościerzyna i starostwa z Chojnic i Kościerzyny. Na każdy z nich przypadnie więc kwota 10.580 zł. Gmina Karsin potwierdziła już w Urzędzie Marszałkowskim gotowość na przystąpienie do projektu oraz pokrycie swojego udziału finansowego.

Podróżni będą mogli korzystać z dwóch par połączeń na trasie Bydgoszcz-Gdynia przez Czersk, Karsin, Bąk i Kościerzynę. Gotowa jest już propozycja rozkładu jazdy. Pociągi do Gdyni wyruszą z Karsina o godz. 8.53 (o 10:43 w Gdańsku-Wrzeszczu, o 10:52 w Sopocie, o 11:02 w Gdyni) oraz 16:37 (o 18:24 w Gańsku-Osowej, o 18:41 w Gdyni), natomiast do Bydgoszczy będzie można wyjechać o 9:59 (o 11:57 w Bydgoszczy) lub 17:56 (o 19:31 w Bydgoszczy).

Połączenia na trasie Bydgoszcz-Kościerzyna realizowane będą przez spółkę Arriva RP, a Kościerzyna-Gdańsk przez SKM Trójmiasto. Pilotaż ma umożliwić mieszkańcom Trójmiasta oraz Bydgoszczy dojazdu koleją na wypoczynek w malownicze rejony południowych Kaszub, a mieszkańcom gmin Czersk, Karsin i Stara Kiszewa do Trójmiasta i Bydgoszczy.

nadesłane/UG Karsin

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.