"Nie daj się zaskoczyć, zrób kolonoskopię" - na budynku Ekonomika powstał mural

czwartek, 7 czerwca 2018 r., 10:08
fot. AL

Liczy ponad sto metrów kwadratowych, a jego celem jest nakłonienie mieszkańców do wykonywania kolonoskopii, a więc badania, które pozwala wykryć we wczesnym etapie raka jelita grubego. Mowa o muralu na budynku technikum kościerskiego "Ekonomika", który powstał w ramach kampanii społecznej "Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć - zrób kolonoskopię".

"Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców woj. Pomorskiego" - to projekt, którego wiodącym partnerem jest Copernicus. W ramach tegoż zadania prowadzona jest kampania społeczna mająca na celu zachęcenie mieszkańców Pomorza do wykonywania kolonoskopii.

Jednym z jej efektów jest mural na budynku Technikum Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Kościerzynie. Został on wykonany przez Konrada Kowala z KOKA Studio, a przedstawia wielkoformatowy rysunek satyryczny, autorstwa trójmiejskiej rysowniczki Agnieszki Szczepaniak. Powstał dzięki współpracy realizatora projektu COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o.o., starosty powiatu kościerskiego Alicji Żurawskiej oraz dyrektor technikum Jarosławy Łonckiej.

Mural nie przez przypadek powstał w Kościerzynie, gdyż powiat kościerski należy do obszarów "białych plam", czyli obszarów o najniższej zgłaszalności na profilaktyczne badania kolonoskopowe.

- Zależało nam na tym, aby działania prowadzone w ramach kampanii promocyjnej, były nieszablonowe, przyciągające uwagę mieszkańców i zachęcające do udziału w projekcie. Dzięki dotychczasowym działaniom, od stycznia do końca kwietnia 2018 r. badania wykonało już 365 osób, co nas bardzo cieszy, ich liczba z miesiąca na miesiąc rośnie. W tym roku mamy w planach wykonanie jeszcze trzech podobnych murali na obszarach "białych plam" - mówi koordynator projektu Małgorzata Kondek.

Z bezpłatnych badań kolonoskopowych mogą skorzystać kobiety i mężczyźni aktywni zawodowo w wieku:

- 50-65 lat, którzy nie mają objawów raka jelita grubego, a także w ciągu ostatnich dziesięciu lat nie wykonywali badania kolonoskopowego

- 40-65 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego

- 25-65 lat pochodzące z rodziny z zespołem Lyncha

Bezpłatne badania kolonoskopowe można wykonać między innymi w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie. Do projektu można się zgłosić poprzez formularz na stronie www.kolonoskopia-pomorze.pl lub poprzez kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem
(58) 727 01 30.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

AL
info. COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o.o.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.