Wielomilionowa dotacja na elektryfikację PKM

środa, 6 czerwca 2018 r., 10:56
fot. internet/Facebook/Pomorska Kolej Metropolitalna

Kwotą 61,7 mln złotych dofinansowany ze środków unijnych zostanie projekt elektryfikacji linii PKM. Szacowany koszt całej inwestycji to około 89 mln złotych. Dzięki temu przedsięwzięciu za kilka lat koleją będziemy jeździć szybciej i bardziej komfortowo.

Umowę na dofinansowanie projektu w ubiegłym tygodniu podpisali Przemysław Gorgol, p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych i Grzegorz Mocarski, prezes PKM SA.

Zadanie pt. "Pomorska Kolej Metropolitalna Etap I - rewitalizacja Kolei Kokoszkowskiej Faza III - elektryfikacja linii kolejowych nr 248 i 253 wraz z budową przystanku Gdańsk Firoga" pochłonie 89 mln złotych i w 85 proc. (kwotą 61,7 mln zł) zostanie dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Warto przypomnieć, że projekt elektryfikacji linii PKM znalazł się w gronie trzech najwyżej ocenianych tego typu przedsięwzięć przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych w Warszawie. Pomorska Kolej Metropolitalna zgodnie z założeniami miała być od samego początku linią elektryczną, jednak ze względu na brak trakcji elektrycznej linii Gdynia - Kościerzyna, z którą PKM łączy się w Rębiechowie, plany elektryfikacji czasowo odłożono.

Elektryfikacja linii 201, Gdynia - Kościerzyna planowana jest na lata 2020-2023. Dzięki elektryfikacji obu linii od 2023 z Kościerzyny i Kartuz można będzie dojechać pociągiem do Trójmiasta jeszcze szybciej i wygodniej niż obecnie. Pasażerowie będą podróżować po linii PKM szybszymi i bardziej pojemnymi pociągami elektrycznymi.

W ramach inwestycji powstanie również dodatkowy przystanek Gdańsk Fiorga pomiędzy Matarnią i Portem Lotniczym.

30 maja, w dniu podpisania umowy, zakończył się 10-letni okres realizacji projektu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej przez Samorząd Województwa Pomorskiego (licząc od momentu pierwszych prac nad studium wykonalności PKM zleconych w 2008 roku przez Urząd Marszałkowski). 30 maja 2018 r. samorządowa spółka PKM SA ostatecznie rozliczyła się bowiem z CUPT z realizacji całego projektu PKM, zarówno w części gdańskiej, jak i gdyńskiej.

- Tym samym tego samego dnia cały dotychczasowy projekt PKM został oficjalnie zakończony i rozliczony, a jednocześnie rozpoczął się jego nowy, "elektryczny" etap - informuje PKM.

Oprac. MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.