Przyszli terytorialsi zapoznali się z batalionem w Malborku

piątek, 25 maja 2018 r., 12:49
fot. nadesłane/7 BOT mł. chor. Piotr Klauze

23 maja zainteresowani wstąpieniem w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej odbyli zapoznanie z 71 Batalionem Lekkiej Piechoty w Malborku. W województwie pomorskim w ramach nowo tworzonego piątego rodzaju sił zbrojnych formowana jest 7 Brygada Obrony Terytorialnej. W jej strukturach planowane jest utworzenie trzech batalionów lekkiej piechoty, w tym w Kościerzynie.

23 maja br. kandydaci do Terytorialnej Służby Wojskowej mieli szansę skonfrontować oczekiwania z rzeczywistością, zapoznając się z warunkami pełnienia służby w 71 blp w Malborku. Podczas wizyty przyszli terytorialsi poznali swojego dowódcę, zobaczyli obiekty szkoleniowe oraz zapoznali się z harmonogramem szkolenia.

Kolejnym krokiem w kierunku wcielenia w szeregi WOT jest spotkanie z komisją kwalifikacyjną, która ma formę rozmowy sprawdzającej wiedzę przyszłego terytorialsa z zakresu udostępnionych materiałów informacyjnych. Podczas spotkania analizowana jest także dokumentacja dostarczona przez kandydata, na podstawie której komisja stwierdza, czy zostały spełnione wszystkie kryteria rekrutacji. Następnie, po pozytywnym przejściu badań lekarskich, należy odebrać powołanie i udać się na pierwsze szkolenie w wyznaczonej jednostce WOT.

Osoby wstępujące w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej, które nie posiadają doświadczenia wojskowego, muszą przejść szkolenie podstawowe, tzw. szesnastkę, trwające 16 dni i zakończone przysięgą wojskową. Żołnierzy rezerwy czeka krótsze, 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. Proces szkolenia terytorialsów trwa 3 lata i odbywa się przede wszystkim w systemie weekendowym. Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych instruktorów. Pierwszy rok to szkolenia indywidualne - ogólnowojskowe, których celem jest opanowanie prawidłowych nawyków i zachowań na polu walki. Najważniejsze elementy szkolenia to: strzelanie z broni indywidualnej, taktyka, pierwsza pomoc przedmedyczna, elementy przetrwania.

Szkolenie taktyczne integruje wszystkie inne przedmioty, ale priorytetem jest szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Podczas 16-dniowego szkolenia podstawowego statystyczny terytorials zużywa ok. 100 sztuk ostrej amunicji. W ciągu trzech lat żołnierze WOT będą szkolić się przez minimum 124 dni po 12 godzin dziennie, a dotyczy to tylko tzw. funkcji prostych. Doskonalenie specjalistów obejmie dodatkowe dni szkoleniowe.
Dowódcą 7 Brygady Obrony Terytorialnej na Pomorzu jest kmdr Tomasz Laskowski, do niedawna oficer Wojsk Specjalnych. Dowództwo 7 BOT znajduje się w Gdańsku, a w jego strukturę wejdą także trzy Bataliony Lekkiej Piechoty.

Kadrę dowódczą tworzą doświadczeni oficerowie i podoficerowie, weterani wielu misji poza granicami kraju. Ich wyszkolenie, wiedza praktyczna oraz doświadczenie są gwarancją wysokiego poziomu szkolenia w podległych batalionach.
Misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności. Zadania WOT będą realizowane zarówno w czasie pokoju m.in. przez przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny mają wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych.

nadesłane/kmdr ppor. nawig. Dariusz Demski

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.