Kolejne drogi powiatowe zostaną zmodernizowane

czwartek, 24 maja 2018 r., 12:59
fot. AL

Grabowo-Śledziowa Huta, Stara Kiszewa-Konarzyny oraz Karsin-Cisewie - te odcinki dróg powiatowych czeka modernizacja. Powiat kościerski pozyskał na ich przebudowę środki zewnętrzne, a wsparcie realizacji inwestycji udzieliły też samorządy gminne oraz Nadleśnictwo Kościerzyna. W czwartek w Starostwie Powiatowym w Kościerzynie odbyło się podpisanie umów z włodarzami poszczególnych gmin.

Kolejne odcinku dróg powiatowych zostaną zmodernizowane. W najbliższym czasie remontu doczekają się trakty relacji Grabowo Kościerskie-Śledziowa Huta, Stara Kiszewa-Konarzyny oraz Karsin-Cisewie. Na realizację tychże odcinków powiat pozyskał środki zewnętrzne. Partycypować w kosztach będą też samorządy gminne.

Drogi w porozumieniu z gminami Nowa Karczma i Stara Kiszewa zostaną przebudowane w ramach Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury, a więc tzw. schetynówek. Wartość kosztorysowa inwestycji to nieco ponad 3,1 mln zł.

- Realizujemy szereg dróg. Cieszę się, że w tym roku możemy również kontynuować dalszą przebudowę drogi z powiatem kościerskim. Jest to drugi etap inwestycji. W ramach pierwszego wykonaliśmy dojazd do miejscowości Grabowo Kościerskie od drogi wojewódzkiej nr 224. Obecnie przy 50 proc. udziale środków z budżetu państwa, chcemy zrealizować odcinek biegnący przez Grabowo Kościerskie wraz z przebudową skrzyżowań, dojazdami i chodnikami, aby poza zwiększeniem bezpieczeństwa i funkcjonalności, poprawić też estetykę tej miejscowości. Modernizacji poddany zostanie też odcinek drogi poza terenem zabudowanym aż do Śledziowej Huty - mówi wójt gminy Nowa Karczma Andrzej Pollak.

- Nasz samorząd bardzo dziękuje za podjęcie decyzji o przebudowie i budowie tej drogi. Mamy świadomość, że bez udziału zewnętrznego z budżetu państwa, z uwagi na charakter tego remontu, byłoby trudno podjąć taką decyzję inwestycyjną. Zadanie obejmuje przebudowę drogi, która jest w bardzo złym stanie technicznym oraz budowę drogi w obrębie miejscowości, gdzie nawierzchnia drogi powiatowej z asfaltowej przechodziła w szutrową. Stąd też odwaga samorządu gminy Stara Kiszewa, by wesprzeć w kwocie przekraczającej pół miliona złotych tę inwestycję - zaznaczał z kolei sekretarz gminy Stara Kiszewa, Andrzej Hinc.

Budowa drogi z Karsina do Cisewia nastąpi natomiast w ramach otrzymanych promes z budżetu państwa na odbudowę traktów zniszczonych wskutek ubiegłorocznej nawałnicy.

- Ta droga jest dla nas bardzo ważna, gdyż do tej pory sołectwo Bąk, nie miało asfaltu. Wreszcie do tej miejscowości będzie porządny dojazd. Mając na uwagę współpracę z samorządem powiatowym, jak i Nadleśnictwem Kościerzyna mam nadzieję, że w przyszłym roku podejmiemy wyzwanie kontynuacji modernizację tej drogi na odcinku od mostu na rzece Wda do mostu na kanale Wdy - przyznał wójt gminy Karsin Roman Brunke.

Szacowany koszt realizacji tego zadania ma wynieść 680 tys. zł, z czego 80 procent stanowić będzie dofinansowanie. Udział własny w wysokości 135 tys. zł zostanie sfinansowany przez partnerów w kwotach: Nadleśnictwo Kościerzyna - 50 tys. zł, gmina Karsin - 45 tys. zł, a powiat - 40 tys. zł.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.