Sto lat w służbie mieszkańcom - wielki jubileusz ochotników z Osowa

niedziela, 20 maja 2018 r., 00:05
fot. AL

100 lat służby na rzecz mieszkańców świętowali w sobotę strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Osowie. Z okazji tak zacnego jubileuszu jednostki posypały się odznaczenia i wyróżnienia dla zasłużonych ochotników. Nie zabrakło też licznych podziękowań i gratulacji dla strażaków, którzy na co dzień ofiarnie i z poświęceniem walczą z zagrożeniami, ratują ludzkie życie i mienie.

"Bogu na chwałę - ludziom na ratunek" - i tak już od stu lat. Miniony wiek ochotnicy z Osowa spędzili na ratowaniu mienia i życia ludzkiego. W sobotę uroczyście uczczono jubileusz 100-lecia istnienia jednostki, oddając hołd strażakom, którzy odeszli na wieczną służbę i dziękując druhom kontynuującym strażacką pasję bezinteresownego niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w miejscowym kościele. Po nabożeństwie druhowie i ich goście przemaszerowali najpierw przed szkołę, gdzie nastąpiło posadzenie "Dębu Niepodległości" z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a następnie na boisko sportowe przed Domem Kultury. Tam wójt gminy Roman Brunke powitał zaproszonych gości, wśród których znaleźli się między innymi: senator Sławomir Rybicki, poseł Stanisław Lamczyk, Komendant Powiatowy PSP w Kościerzynie st. bryg. Tomasz Klinkosz, Prezes Powiatowego Oddziału ZOSP RP w Kościerzynie dh Zbigniew Stencel wraz z członkiem prezydium Powiatowego Oddziału ZOSP RP w Kościerzynie dh Wiesławem Kiedrowiczem, samorządowcy z trenu powiatu kościerskiego na czele ze starostą Alicją Żurawską, a także przedstawiciele lokalnych instytucji, sponsorzy, jak i mieszkańcy.

Jubileusz był okazją do przypomnienia zebranym historii jednostki. Przybliżył ją Piotr Czapiewski prezes jednostki.

Ochotnicza Straż Pożarna, a początkowo "Wiejska Straż Ogniowa" w Osowie została założona w 1918 roku z inicjatywy mieszkańców w celu obrony przed pożarami gospodarstw. Od 1931 roku istniała ona jako "Straż Ogniowa". Założycielami byli druhowie pochodzący z Czerska: Franciszek Gołczyński i Ferdynand Plata. Działo się to w domu sołtysa Jana Czapiewskiego. Jednostka w Osowie była aktywna od początku istnienia. Mniejszą aktywność zanotowano tuż po wyzwoleniu spod niemieckiego okupanta, jednak kilka lat później straż reaktywowano, odbudowano w czynie społecznym strażnicę i z biegiem lat doposażano jednostkę w sprzęt. Przy OSP działa także orkiestra dęta.

- Mija stulecie istnienia straży w Osowie. Czas ten obfitował w różne burze dziejowe. Strażacy przeżywali wzloty i upadki, ale zawsze trwali zwarci i gotowi nieść pomoc, spiesząc na ratunek. Święty Florian patron strażaków, duchowo ich wspierał i błogosławił w walce z "Czerwonym Kurem", bo przecież dewizą strażaków jest "Bogu na chwałę-bliźniemu na pomoc". Stajemy na progu nowego stulecia naszej jednostki - druhów czekają nowe zadania i wyzwania. OSP Osowo jest jednostką prężną i aktywną, gotową nieść pomoc i ratunek tak w dzień, jak i w nocy - podsumował druh Piotr Czapiewski.

Sobotnia uroczystość była też sposobnością do podziękowania druhom za ich bezinteresowną służbę. Goście nie szczędzili więc słów wdzięczności w kierunku ochotników, którzy na co dzień ofiarnie i z poświęceniem spieszą z pomocą potrzebującym.

- Dziękuję za wasz codzienny trud, ofiarną, niebezpieczną służbę, która, jak wszyscy wiemy, wiąże się z zagrożeniem zdrowia i życia. W tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego też zasadziliśmy dziś Dąb Niepodległości, który jest symbolem wspólnoty lokalnej i narodowej. Parafrazując to wydarzenie, OSP w Osowie jest takim żywem dębem, który buduje od stu lat lokalną wspólnotę, umacnia ją, kształtuje. To już kilka pokoleń strażaków, rodzin. To piękny przykład swoistej sztafety pokoleń, w której przekazujecie swoim bliskim wiedzę, patriotyzm, poczucie służby w interesie lokalnym. To bardzo piękne i godne uznania - podkreślał senator Sławomir Rybicki.

- Dziękuję wam za to, że zawsze jesteście blisko ludzi, że bezinteresownie spieszycie na ratunek drugiemu człowiekowi. Życzę wam wszystkiego dobrego - dodawał poseł Stanisław Lamczyk.

- W dniu waszego święta dziękujemy za pełną gotowości, poświęcenia postawę i życzymy dalszych sukcesów w wypełnianiu tej niebezpiecznej misji, służby. Życzymy wszelkiej pomyślności w życiu zawodowym, jak i osobistym, bo waszą siłą jest rodzina. To dzięki spokoju w rodzinach, potraficie w dzień i w nocy służyć mieszkańcom i sąsiadom. Dlatego też słowa uznania przekazujemy również waszym rodzinom i najbliższym, którzy towarzyszą wam w tej służbie, niepokoją się o was i z cierpliwością czekają na wasz powrót - mówiła w imieniu samorządowców z terenu powiatu, starosta Alicja Żurawska.

- Jednostka OSP Osowo tak, jak nasza Niepodległa przechodziła różne koleje losu. Należy jednak pamiętać, że 100 lat może funkcjonować tylko to, co jest nie tyle ważne, co naprawdę niezbędne. To jest dowód na to, że społeczeństwo nie może bez was funkcjonować. Dziękuję, że zawsze możemy na was liczyć. W prezencie przekazuję wam grafikę sikawki na kościerskim Rynku, abyście zawsze pamiętali o swoich korzeniach, a patrząc na Kościerzynę wiedzieli o tym, że jesteście częścią naszej jednej, wielkiej rodziny strażackiej - akcentował z kolei st. bryg. Tomasz Klinkosz, Komendant Powiatowy PSP w Kościerzynie.

Nie obyło się też bez odznaczenia i uhonorowania zasłużonych strażaków, jak i podziękowania osobom wspierającym lokalną jednostkę OSP. Warto dodać, że podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka w Warszawie sztandar OSP Osowo został odznaczony Złotym Znakiem Związku OSP RP.

Lista odznaczonych i uhonorowanych:

Złotym Medalem "Za Zasługi dla Pożarnictwa" odznaczony został:
dh Mirosław Czapiewski

Srebrnym Medalem "Za Zasługi dla Pożarnictwa" odznaczeni zostali:
dh Seweryn Śledź
dh Józef Lepak

Brązowym Medalem "Za Zasługi dla Pożarnictwa" odznaczeni zostli:
dh Michał Knitter
dh Ireneusz Libera

Odznaką "Strażak Wzorowy" wyróżnieni zostali:
dha Sabina Kulas
dh Mateusz Kęsik
dh Sławomir Czapiewski

Medalami "Zasłużeni dla Gminy Karsin" uhonorowani zostali:
Stefan Libera - wieloletni naczelnik jednostki
śp. Wacław Czapiewski - członek honorowy
śp. Stefan Narloch - (pośmiertnie) prezes, założyciel orkiestry

Specjalne podziękowania dla długoletnich członków jednostki trafił do:
Romana Osowskiego
Gerarda Czapiewskiego
Jana Warsińskiego
Stanisława Czapiewskiego

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.