Przed nami weekend pełen atrakcji. Sprawdź, co będzie się działo

piątek, 18 maja 2018 r., 11:13

Uroczystości z okazji 100-lecie aktywnej działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Osowie, 20-lecia nadania imienia gen. Stanisława Sosabowskiego Szkole Podstawowej w Kaliszu, piknik strażacki połączony z rywalizacją druhów z gminy Kościerzyna, Noc Muzeów, czy Piknik Patriotyczny w Łubianie - to tylko niektóre wydarzenia, które odbędą się w najbliższy weekend w powiecie kościerskim.

Piątek

VII Pomorski Festiwal Piłki Ręcznej w Nowej Karczmie
W piątek, 18 maja rozpocznie się siódma edycja turnieju pod patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego. VII Festiwal Piłki Ręcznej w Nowej Karczmie gościć będzie drużyny z: Banina, Bartoszyc, Brodnicy, Budzynia, Dzierżoniowa, Gdańska, Gdyni, Kartuz, Koszalina, Kwidzyna, Malborka, Obornik Wielkopolskich, Pępowa, Radzymina, Ryjewa, Słupska, Świekatowa, Tczewa, Ustki oraz Wrocławia. Łącznie 38 drużyn, prawie 600 dzieci i młodzieży. Miejscem rozgrywek będzie hala sportowa w Nowej Karczmie.

Sobota

Piknik Strażacki w PCM Garczyn
Po raz kolejny na terenie Powiatowego Centrum Młodzieży w Garczynie odbędzie się rywalizacja druhów z terenu gminy Kościerzyna. Strażacy tradycyjnie zmierzą się sztafecie pożarniczej oraz ćwiczeniu bojowym już w najbliższą sobotę. Rozgrywki o godzinie 9. zainauguruje uroczysty apel.

20-lecie nadania imienia gen. Stanisława Sosabowskiego Szkole Podstawowej w Kaliszu
Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10. mszą święta w kościele w Kaliszu. Po nabożeństwie nastąpi przemarsz do szkoły, gdzie będzie miało miejsce powitanie gości, okolicznościowe przemówienia oraz prezentacja multimedialna przedstawiająca minione 20 lat szkoły. Po części oficjalnej dyrekcja szkoły zaprasza na festyn dla uczniów i mieszkańców.

100-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Osowie
W sobotę Ochotnicza Straż Pożarna w Osowie będzie świętować wiek aktywnej działalności na rzecz lokalnej społeczności. Z tej okazji odbędzie się uroczysta akademia, podczas której z pewnością nie zabraknie podziękowań i gratulacji dla miejscowych strażaków. Początek świętowania zaplanowano na godzinę 14.30. Wówczas nastąpi przemarsz z remizy OSP na cmentarz i do kościoła, gdzie odprawiona zostanie msza święta w intencji strażaków OSP Osowo. Po nabożeństwie nastąpi posadzenie "Dębu Niepodległości" przy Szkole Podstawowej w Osowie przez włodarzy gmin powiatu kościerskiego. Dalsze uroczystości odbędą się na boisku przy domu Kultury. Wspólne świętowanie zwieńczy zabawa ludowa.

Majówka z Generałem Józefem Wybickim - czyli wyprawa po generalskie epolety
W sobotę 19 maja po raz 13. odbędzie się rajd i konkurs pn. "Majówka z Generałem Józefem Wybickim - czyli wyprawa po generalskie epolety". Uczestnikami będą szkolne zespoły 3-osobowe ze wszystkich typów szkół (podstawowe, gimnazja, ponadpodstawowe oraz indywidualne). Rajd rozpocznie się o godzinie 8. (rejestracja uczestników od godz. 9:) w Dworze Rodziny Wybickich w Sikorzynie a zakończy około 17.00 w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.

Wernisaż wystawy prac Patrycji Szmyt
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Starej Kiszewie serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy prac artystycznych Patrycji Szmyt, uczennicy ZSP w Gdyni. Otwarcie wystawy odbędzie się w sobotę, 19 maja o godz. 17. Prace Patrycji będzie można oglądać do 21 maja do godz. 13.

Noc Muzeów we Wdzydzach
Podczas Nocy Muzeów we Wdzydzach będzie można podglądać przez okna między innymi rodzinę gbura przy wieczerzy, kowala, szwaczkę, mieszkańców dworu oraz konspiratorów "Gryfa Pomorskiego". Miłośników mocniejszych wrażeń muzeum zaprasza do krypty rodu Wejherów, odwiedzenia uroczyska i przekazania tajnego meldunku do dworu Wybickich w Będominie. W karczmie z Rumi odbędą się projekcje filmów dokumentalnych pt. "Ze śmiercią na ty" i "Na psa urok", a do karczmy Wygoda będzie można wybrać się na spotkanie z wdzydzkimi sowami. Przewodnicy będą oprowadzać uczestników Nocy Muzeów w 20-osobowych grupach, co 30 minut, od godziny 20. do 2.:30. Wstęp: 1 zł.

Kościerska Noc Muzeów
Miasto Kościerzyna zaprasza do Muzeum Ziemi Kościerskiej 19 maja na kolejną niezapomnianą Noc Muzeów. Podczas tegorocznej imprezy przemierzać będziemy muzealną ekspozycję śladami osób zasłużonych dla miasta i regionu. Będzie to doskonała okazja do pogłębienia i sprawdzenia wiedzy na temat postaci tworzących historię miasta. Specjalną ofertę przygotowało również poddane modernizacji Muzeum Akordeonu oraz Muzeum Kolejnictwa. Tegoroczną atrakcją będą również zabytkowe samochody Muzeum American Old Cars.W tę wyjątkową noc wspaniałymi pojazdami będzie można bezpłatnie podróżować między muzeami. Podczas Nocy Muzeów będzie można otrzymać również kolejny element okolicznościowych puzzli na 100-lecie Niepodległości. Wstęp do Muzeum Ziemi Kościerskiej i jego oddziałów 19 maja od 18. do 23. będzie bezpłatny.

Niedziela

Piknik Patriotyczny w Łubianie
Morze atrakcji i to zarówno dla miłośników historycznych ciekawostek, jak i lubiących sportową rywalizację i rodzinną zabawę czeka już w najbliższą niedzielę w Łubianie. Odbędzie się tam Festyn Patriotyczny połączony z inscenizacją Bitwy pod Łubianą. Festyn zainauguruje msza św. w kościele parafialnym w Łubianie o godz. 11.00. Tuż po niej odbędzie się uroczysty apel poległych przy przykościelnym obelisku. O 12.15 chętni wyruszą w pieszy rajd po Łubianie "śladami Bitwy pod Łubianą".

Między godz. 12.30 a 14.00 na miejscowym Orliku odbędzie się rywalizacja w piłkę nożną, o godz. 14.30 sprinterzy pobiegną w "Biegu Żołnierzy Wyklętych". Będą musieli pokonać dokładnie 1963 metry. Atrakcji nie zabraknie także dla najmłodszych, którzy będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym, pary zaś będą mogły spróbować swoich sił w konkursie rzutu jajkiem na odległość. Jak na festyn patriotyczny przystało nie zabraknie też bardziej historycznych atrakcji. O godz. 15. Punktem kulminacyjnym będzie inscenizacja "Bitwy pod Łubianą" w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych oraz losów żołnierzy "Gryfa", gdy nastała tzw. Władza Ludowa.

Spotkanie z ministrem środowiska w Kościerzynie
Miasto Kościerzyna zaprasza na spotkanie z Ministrem Środowiska Henrykiem Kowalczykiem, które odbędzie się w niedzielę. o godzinie 18.30 w Sali kinowej Sali Widowiskowej im. Lubomira Szopińskiego w Kościerzynie. Podczas spotkania mieszkańcy i włodarze powiatu kościerskiego będą mieli okazję porozmawiać m.in. na temat usuwania skutków zeszłorocznej nawałnicy, jak również o zmianach w prawie łowieckim, w tym o nowych zasadach szacowania szkód łowieckich.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.