Prof. Elżbieta Adamkiewicz-Drożyńska Honorowym Obywatelem Gminy Nowa Karczma

czwartek, 17 maja 2018 r., 13:53
fot. AL

W środę w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie odbyła się wyjątkowa uroczystość wręczenia Honorowego Obywatelstwa Gminy Nowa Karczma prof. dr hab. Elżbiecie Adamkiewicz-Drożyńskiej. Mieszkanka Szumlesia Królewskiego jest pierwszą w tej kadencji, a szóstą w historii samorządu osobą, która została uhonorowana tym zaszczytnym tytułem.

Honorowe Obywatelstwo to najwyższe odznaczenie, którym uhonorowani są szczególnie zasłużeni dla gminy Nowa Karczma. Dotychczas w tym zaszczytnym gronie znalazło się pięć nazwisk - ks. Kanonik Alfons Grzenia (od 28.05.1999r.), prof. dr inż. Jerzy Doerffer (od 03.10.2002r.), ks. Tadeusz Muszyński (od 05.04.2005r.), o. Benedykt Barkowski (od 21.10.2010r.) oraz Alojzy Szoska (od 10.11.2010r.).

16 maja br. do wyróżnionych tym tytułem dołączyła prof. dr hab. Elżbieta Adamkiewicz-Drożyńska - wybitna pediatra, hematolog i onkolog. Jest kierownikiem w Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii w Gdańsku, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej oraz koordynatorem leczenia guzów germinalnych w Polskim Towarzystwie Hematologii i Onkologii Dziecięcej województwa pomorskiego. Za swoją działalność zawodową została uhonorowano między innymi Złotą Odznaką Honorową Ministra Zdrowia "Za Zasługi Dla Ochrony Zdrowia" oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

- Szczęśliwym zrządzeniem losu pani profesor Elżbieta Adamkiewicz-Drożyńska znalazła miejsce do odpoczynku w jednej z miejscowości naszej gminy- Szumlesiu Królewskim. Tak zaczęła się jej współpraca i działalność na rzecz społeczności naszej gminy. Pani Profesor umiała znaleźć się w naszej wiejskiej społeczności i aktywnie współpracuje z mieszkańcami sołectwa Szumleś Królewski w wielu inicjatywach lokalnych. Jako lekarz praktyk doskonale rozumie trudności, z jakimi borykają się mieszkańcy wsi w dotarciu do wysokospecjalistycznej opieki lekarskiej oraz znaczenie badań profilaktycznych, które pozwalają na wczesne wykrycie i zdiagnozowanie wielu chorób, które można skutecznie leczyć. Z inicjatywy pani profesor odbywają się w naszej gminie tak zwane "białe soboty" - zaznaczał podczas laudacji przewodniczący Rady Gminy Nowa Karczma, Ryszard Kleinszmidt.

- Przez lata pobytu w Szumlesiu Królewskim pani profesor dała się poznać jako nieprzeciętny człowiek, który umie oddać serce lokalnej wspólnocie. Obca Jej jest obojętność wobec potrzeb drugiego człowieka. Swoją bezinteresowną działalnością na rzecz podniesienia zdrowotności dzieci i młodzieży pani profesor zasłużyła na szacunek i ogromną wdzięczność mieszkańców naszej gminy. W imieniu Rady Gminy Nowa Karczma oraz wszystkich mieszkańców proszę o przyjęcie tytułu Honorowego Obywatela Gminy Nowa Karczma w dowód uznania za pani dokonania zawodowe, naukowe, a przede wszystkim za bezinteresowną pracę na rzecz naszej gminnej społeczności - kontynuował.

Insygnia zasłużonej dla gminy Nowa Karczma prof. Elżbiecie Adamkiewicz-Drożyńskiej wręczono podczas uroczystej sesji Rady Gminy Nowa Karczma, która odbyła się w środę w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Aktu dekoracji dokonali przewodniczący rady oraz wójt gminy Nowa Karczma Andrzej Pollak.

Jak przyznała w swoim wystąpieniu Honorowa Obywatelka Gminy Nowa Karczma, Szumleś Królewski jest jej miejscem na ziemi.

- Zachwyciłam się tą ziemią, Kaszubami. Zachwyciłam się mieszkańcami, ludźmi, którzy okazywali nam wiele serdeczności. W momentach trudnych, gdy napotykaliśmy na problemu, nie raz takie podstawowe, zawsze okazywali pomoc i serce. Ta ziemia posiada mieszkańców, którzy kochają to miejsce i potrafią tworzyć wspólnotę, która pomaga sobie nawzajem. Tej ziemi oddają swoje serce i talenty. To miejsce, z wyboru, jest moim miejscem na ziemi - mówiła prof. dr hab. Elżbieta Adamkiewicz-Drożyńska.

Gratulacje na ręce zasłużonej dla lokalnej społeczności złożyła między innymi starosta kościerski.

- W imieniu władz samorządowych powiatu kościerskiego oraz własnym składam pani profesor najszczersze gratulacje z okazji nadania Honorowego Obywatelstwa Gminy Nowa Karczma. Nadanie tytułu jest jednym z najwyższych wyróżnień, jakie może nadań samorząd osobom, które swoją osobą służą rozwojowi danej miejscowości czy gminy, a swoją postawą reprezentują w całym kraju, jak i poza jego granicami. Bez wątpienia patrząc na zaangażowanie, tytuł ten należy się pani profesor w stu procentach. Gmina Nowa Karczma zyskuje wspaniałego mieszkańca, wspaniałego obywatela, ale również wybitnego lekarza, fachowca w dziedzinie pediatrii, hematologii i onkologii. Wyrażam nadzieję, że swoją wiedzą i doświadczeniem zechce pani wykorzystywać dla dobra mieszkańców gminy Nowa Karczma oraz powiatu kościerskiego - podkreślała starosta kościerski Alicja Żurawska.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.