Święto szkoły w Dziemianach

wtorek, 15 maja 2018 r., 09:14
fot. nadesłane/ZKiW Dziemiany

27 kwietnia w Zespole Kształcenia i Wychowania w Dziemianach odbyło się doroczne Święto Szkoły. Tegoroczne obchody poświęcone były "100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości" przez naszą ojczyznę.

Dzień ten rozpoczął się od mszy św., podczas której uczniowie w trakcie kazania mogli usłyszeć słowa dotyczące wielkiej odpowiedzialności za pielęgnowanie zdobytej niepodległości. Po mszy św. na uroczystym rozpoczęciu obchodów powitano zaproszonych gości oraz zaprezentowano krótki rys historyczny i najważniejsze wydarzenia, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości. W trakcie obchodów społeczność szkolna uczestniczyła w Żywej lekcji historii" zaprezentowanej przez grupę rekonstrukcyjną Arkona z Torunia.

Podczas pokazów uczniowie mieli możliwość wykazania się wiedzą historyczną. Zwycięzcy konkursów otrzymali od grupy rekonstrukcyjnej drobne upominki. W dalszej części obchodów zaproszeni goście i rodzice mogli obejrzeć w sali imprez przygotowane przez każdą klasę występy patriotyczne. Ośrodek Kultury w Dziemianach zadbał o to, aby wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe znaczki.

Niezwykle emocjonujące występy w formie koncertu przedstawiające pieśni patriotyczne, wiersze, układy taneczne dopełniały nadzwyczajny wymiar tego dnia. Ogromny zachwyt wzbudził taniec z flagami oraz polonez w wykonaniu dzieci jednej z grup przedszkolnych. Wiele emocji wzbudził również występ przygotowany przez nauczycieli.

Wystrój w tym dniu stanowiły w ogromnej mierze plakaty przygotowane przez uczniów dotyczące wydarzeń historycznych. Często powtarzały się słowa: Ojczyzna, Polska, Naród, Wolność, Kraj.

Radosne obchody kończył przemarsz ulicami Dziemian. Początek pochodu stanowiła kilkumetrowa flaga uniesiona przez uczniów klas najstarszych. Dzieci młodsze w barwnych strojach, symbolami narodowymi oraz balonami biało- czerwonymi wypełnionymi helem w dłoniach wzbudzały zainteresowanie mieszkańców. Kulminacją obchodów było wypuszczenie przed szkołą w niebo 300 biało- czerwonych balonów oraz podsumowanie tego wyjątkowego dnia zwracając uwagę na patriotyzm dzisiaj, który powinien wyrażać się w życiu rodzin, szkoły, szacunku, odpowiedzialności i pomocy drugiemu człowiekowi.

Przestrzenią w jakiej codziennie zdajemy egzamin z patriotyzmu są miejsca, w których toczy się nasze codzienne życie. Wszędzie tam patriotyzm mówi nam o pielęgnowaniu pamięci historycznej, szacunku dla postaci i symboli narodowych, podejmowaniu różnych inicjatyw i przedsięwzięć. Przypominaniu prawdy o godności każdego człowieka, dbałości o język ojczysty.

nadesłane/Zespół Kształcenia i Wychowania w Dziemianach

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.