Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka w Gdańsku

poniedziałek, 14 maja 2018 r., 16:52
fot. AL

W poniedziałek przed Dworem Artusa w Gdańsku odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Strażaka. Podczas uroczystości odznaczono i awansowano kilkudziesięciu funkcjonariuszy i ochotników. Wśród nagrodzonych nich nie brakło też strażaków z powiatów kartuskiego i kościerskiego.

Tegoroczne pomorskie święto strażaków odbyło się w Gdańsku. Wspólne świętowanie rozpoczęło się od uroczystej mszy świętej w Bazylice Mariackiej. Po nabożeństwie strażacy przemaszerowali przed Dwór Artusa, gdzie odbyły się dalsze uroczystości, w których uczestniczyli między innymi Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński oraz Komendant Główny PSP gen. bryg. Leszek Suski.

Wszystkich zgromadzonych powitał Pomorski Komendant Wojewódzki PSP w Gdańsku nadbryg. Tomasz Komoszyński.

- Tegoroczne uroczystości przypadają w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Musimy pamiętać o dobrych wzorach i być kontynuatorami ich wysiłku, aby dalej budować silną i niepodległą Rzeczpospolitą. Ważnym elementem dzisiejszego Państwa są sprawnie działające służby ratownicze. Wiodącą rolę w systemie ratowniczo-gaśniczym pełni państwowa straż pożarna przy ogromnych wsparciu ochotniczej straży pożarnej. Dzisiejsza uroczystość jest okazją do podziękować wszystkim strażakom państwowej, ochotniczej czy zakładowej straży pożarnej - mówił nadbryg. Tomasz Komoszyński, Pomorski Komendant Wojewódzki PSP w Gdańsku.

A słów podziękowań w kierunku bohaterów tej uroczystości, strażaków, nie szczędzili ich zwierzchnicy.

- Gromadzimy się dziś tu przede wszystkim po to, aby podziękować wam za dobrą, pełną oddania, ofiarną, profesjonalną służbę, za ciągłe czuwanie, codzienne, całoroczne czuwanie nad bezpieczeństwem obywateli. Dzięki wam czujemy się bezpieczni. Dzięki strażakom, we współpracy z innymi służbami, wykonywaniu przez nich w sposób prawidłowy, ofiarny, fachowy zadań, bezpieczeństwo wewnętrzne w naszym kraju oceniane jest bardzo wysoko- podkreślał Jarosław Zieliński, Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

- Każdy z nas wie, że jeśli stanie się coś złego, nie pozostaniemy sami. Na ratunek pospieszą nam służby, a w pierwszej kolejności strażacy, którzy najczęściej są pierwsi na miejscu niebezpiecznych, trudnych zdarzeń. Nieszczęście ma to do siebie, że przychodzi nagle i nie da się przewidzieć, ale właśnie w tych trudnych sytuacjach, przychodzą nam na pomoc strażacy i to właśnie do was dziś kierujemy swoją wdzięczność - kontynuował.

Tradycyjnie uroczystość była doskonałą okazją, by odznaczyć i wyróżnić strażaków za ich codzienny trud wkładany w ratowanie życia i mienia ludzkiego. Łącznie odznaczono i awansowano kilkudziesięciu funkcjonariuszy i strażaków-ochotników. Wśród zasłużonych nie zabrakło też strażaków z powiatów kartuskiego i kościerskiego.

W imieniu wszystkich odznaczonych i awansowanych wiceministrowi MSWiA oraz gen. bryg. Leszka Suskiego podziękował st. bryg. Tomasz Klinkosz.

- Dziękujemy. Jest to dla nas wielki zaszczyt, a przede wszystkim motywacja do dalszej, pokornej i oddanej służby na rzecz Niepodległej - dziękował st. bryg. Tomasz Klinkosz, Komendant Powiatowy PSP w Kościerzynie.

Lista odznaczonych, awansowanych i wyróżnionych:

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej oraz aktywność w służbie społeczeństwu nadał:

Brązowy Krzyż Zasługi:
mł. bryg. Tomaszowi Holc - KP PSP Kościerzyna

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej oraz aktywność w służbie społeczeństwu nadał:

Srebrny Medal za Długoletnią Służbę:
asp. sztab. Ireneuszowi Felskowskiemu - KP PSP Kartuzy
bryg. Romualdowi Pitule - KP PSP Kartuzy

Brązowy Medal za Długoletnią Służbę:
mł. ogn. Sebastianowi Góra - KP PSP Kościerzyna
mł. ogn. Janowi Hiller - KP PSP Kościerzyna
mł. ogn. Radosławowi Mądremu - KP PSP Kościerzyna
mł. ogn. Sebastianowi Narloch - KP PSP Kościerzyna
mł. ogn. Pawłowi Treder - KP PSP Kościerzyna

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, w uznaniu osiągnięć na rzecz ochrony przeciwpożarowej, nadał:

Srebrną Odznakę "Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej":
mł. bryg. Tomaszowi Holc - KP PSP Kościerzyna

Brązową Odznakę "Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej":
podinsp. Tomaszowi Radomskiemu - KPP w Kościerzynie
st. kpt. Dariuszowi Radomskiemu - KP PSP Kościerzyna
dh Romanowi Brunke - Prezesowi Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Karsinie
dh Grzegorzowi Piechowskiemu - Prezesowi Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Kościerzynie
dh Rafałowi Zajko - Prezesowi OSP Raduń
dh Kazimierzowi Kalkowskiemu - Prezesowi OSP Dzierżążno
dh Marcinowi Klinkoszowi - OSP Mściszewice

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał z dniem 4 maja 2018 roku:

stopień starszego brygadiera:
bryg. Tomaszowi Klinkoszowi - KP PSP Kościerzyna

stopień brygadiera
mł. bryg. Romualdowi Pitule - KP PSP Kartuzy

stopień starszego kapitana:
kpt. Leszkowi Słomińskiemu - KP PSP Kościerzyna
kpt. Jackowi Szyszka - KP PSP Kościerzyna
kpt. Markowi Szwabie - KP PSP Kartuzy

stopień kapitana:
mł. kpt. Radosławowi Zwara - KP PSP Kościerzyna

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.