Ocalić połączenie kolejowe z Kaszub do Trójmiasta - podpisali list intencyjny i przejechali historyczną linią

niedziela, 13 maja 2018 r., 15:53
fot. MD-Z

W niedzielę o godz. 12.25 do Kartuz zawitał historyczny pociąg PKM, który do stolicy Kaszub przyjechał linią z Gdańska - Kokoszek przez Starą Piłę. Pociągiem podróżowali samorządowcy, przedstawiciele mediów oraz działacze i sympatycy kolei. Wszystko po to, by zwrócić uwagę na potrzebę rewitalizacji tego odcinka. W Kartuzach podpisano list intencyjny w sprawie współpracy na rzecz przywrócenia linii.

Przypomnijmy,że planowana na wiosnę 2020 roku modernizacja odcinka Gdynia-Kościerzyna będzie wiązała się z koniecznością wstrzymania ruchu na odcinku PKM z Gdańska Osowy do Kościerzyny. Utrudnienia mogą potrwać nawet trzy lata, a to oznacza, że Kaszuby na ten okres zostaną bez połączenia kolejowego z Trójmiastem. Jest jednak alternatywa - problem można rozwiązać przywracając ruch na odcinku Gdańsk Kokoszki - Stara Piła - Żukowo Zachodnie - Glincz - Kartuzy/Somonino. Niedzielny przejazd był inicjatywą samorządu województwa pomorskiego, spółki PKM oraz "Gazety Wyborczej Trójmiasto", która rozpoczęła szeroką kampanię promującą odtworzenie połączenia. Miał pokazać, że połączenie kolejowe Gdańska z Kartuzami przez Starą Piłę - odcinkami linii 234 i 229 - jest możliwe już dziś, a po modernizacji realne będzie regularne przywrócenie ruchu pasażerskiego na tej trasie.

W historycznym przejeździe próbnym wzięli udział samorządowcy, przedstawiciele mediów oraz sympatycy kolei i zwolennicy przywrócenia odcinka. Uczestnicy akcji, pierwszą część trasy z przystanku PKM Gdańsk Kiełpinek do Gdańska Kokoszek pokonali pieszo. Ten liczący 1,7 km odcinek wymaga odbudowy. Z Kokoszek ruszył pociąg w kierunku Kartuz z przystankami w Starej Pile i Żukowie Zachodnim. Do stolicy Kaszub zawitał o godz. 12.25. Na dworcu podróżnych powitały dzieci z zespołu Słunôszka ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kartuzach. Podczas postoju w Kartuzach uczestnicy podpisali list intencyjny w sprawie współpracy na rzecz rewitalizacji linii kolejowej nr 229 na odcinku Stara Piła - Glincz oraz linii 234 na odcinku Stara Piła-Gdańsk Kokoszki do wpięcia w linie nr 248 (w okolicach przystanku Gdańsk Kiełpinek).

- Chcę państwu podziękować za obecność, ponieważ potrzebujemy takiej akceptacji społecznej dla tej idei. Państwa obecność jest dobitnym dowodem, że warto zrewitalizować odcinek z Kokoszek, Starej Piły w kierunku Kartuz. Ma on sens nie tylko turystyczny, gdyby ktoś chciał sprowadzić go do poziomu atrakcji turystycznej, ale jest istotny także ze względu na procesy urbanizacyjne, które dzieją się na tej trasie. Jest potrzebny nie tylko przez planowaną inwestycję na linii kolejowej między Kościerzyną a Gdynią, ale przede wszystkim dlatego, że chcielibyśmy uruchomić cały ruch pociągów pasażerskich z Sierakowic przez Kartuzy do Kokoszek - podkreślał marszałek Mieczysław Struk.

- Mówimy o trzech milionach przewiezionych pasażerów. Tego potencjału nie możemy zmarnować. Mówimy o pasażerach z Kartuz i Kościerzyny jeżdzących przez Żukowo. Kiedyś przewoziliśmy 40 tys. pasażerów z Kościerzyny do Gdyni i wszyscy mówili, że był to sufit przewozowy. Dziś przewozimy na tej trasie miesięcznie 64 tysiące osób. To dowód na to, że warto tę inicjatywę krzewić i mamy nadzieję, że ona się uda - dodał wicemarszałek Ryszard Świlski.

Koszt odtworzenia odcinka Kiełpinka do Kokoszek może wynieść około 5-7 mln zł. Marszałek województwa pomorskiego zapowiedział, że podejmie się tego zadania. Teraz wszystko zależy od PKP Polskich Linii Kolejowych. PKP PLK będzie musiało na reaktywację przeznaczyć około 38 mln zł. Petycja, którą wystosowano ma pomóc przekonać kolej o słuszności tej inwestycji. Chętni mogą ją podpisać tutaj.

Uczestnicy historycznego przejazdu mieli też okazję jako pierwsi zobaczyć wnętrze nowego dworca. Zdjęcia stamtąd opublikujemy w oddzielnym artykule w poniedziałek.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.