Tysiące pielgrzymów przybyło na Kalwarię Wielewską

niedziela, 13 maja 2018 r., 12:55
fot. AL

Tysiące pątników z różnych zakątków regionu przybyło w niedzielę do Wiela, by wziąć udział w sumie odpustowej w Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, której przewodniczył biskup diecezjalny Ryszard Kasyna. Uroczystości odpustowe potrwają do niedzieli, 20 maja.

Przywitaniem pielgrzymów w sobotnie południe rozpoczęły się tegoroczne uroczystości odpustowe na Kalwarii Wielewskiej. Tradycyjnie do Wiela przywędrowało tysiące pątników z różnych zakątków Kaszub. W sobotnie popołudnie wyruszyli na Kalwarię Wielewską, by wziąć udział w drodze krzyżowej. Wieczorem zaś wysłuchali koncertu Piotra Pawlickiego & Chóru Gospel.

Główne obchody odpustu odbyły się jednak w niedzielę. Przy Kaplicy III Upadku Pana Jezusa odprawiono sumę odpustową.

- Przychodzimy tu dziś w 101. rocznicę objawień Fatimskich, przybywamy w duchu wdzięczności, aby podziękować Ojcu Niebieskiemu za dar ubiegłorocznej koronacji naszej Matki Pocieszenia, przybywamy tu, aby objąć na nowo Chrystusowy krzyż, by odzyskać ostrość spoglądania z wiarą na codzienne życie. Przychodzimy tu, by wsłuchać się ciszę tego miejsca, by nauczyć się słyszeć drugiego człowieka w codziennym życiu - mówił ks. Jan Flisikowski, kustosz Sanktuarium Kalwaryjskiego w Wielu.

Mszy świętej przewodniczył biskup diecezjalny ks. Ryszard Kasyna.

- Życie każdego z nas to radości i smutki, pragnienia i tęsknoty. Są wśród nich przysłowiowe małe tęskonty, jak piękno wiosny po mroźnej zimie, czy oczekiwanie na zbliżające się wakacje i urlopy. Są również i wielkie tęsknoty. Tęsknimy za ludźmi, których kochamy, za różnymi dobrami, pokojem, przebaczeniem, dobrocią, miłością i szczęściem. Tęsknimy za tymi, którzy są blisko, jak również tymi, którzy dziś łączą się z nami w tajemnicy świętych obcowanie. Im większa jest miłość, tym większa tęsknota - podkreślał w homili biskup Ryszard Kasyna.

- Niespokojne jest serce człowieka dopóki nie spocznie w Panu Bogu - pisał św. Augustyn. Albowiem każdy człowiek pragnie w swoim sercu tego pokoju, miłości, szczęścia, które trwa wiecznie. Stąd, może nie do końca nawet sobie uświadamiając, tęskni za niebem, wiecznością, bo tylko dobry Pan Bóg potrafi wypełnić nasze serca, dać nam pełną radość, pełne szczęście i pełną miłość. Rzeczy, przedmioty, aczkolwiek mogą w danym momencie radować, nie zaspokoją pełni serc naszych, nie zbudują miłości, nie sprawią, że nasze pielgrzymowanie i miejsce naszego życia, stanie się rajem tu i teraz. Dzisiejsza uroczystość pokazuje nam, że nasze najgłębsze tęsknoty mają szansę się spełnić. Jezus wstąpił do nieba. Przygotował tam również nam miejsce - kontynuował.

Uroczystości odpustowe potrwają aż do niedzieli, 20 maja. W poniedziałek, 14 maja odbędzie się czuwanie parafii dekanatu bruskiego oraz braci strażackiej, we wtorek, 15 maja - nauczycieli, katechetów, służby liturgicznej ołtarza, ministrantów wraz z rodzicami, zespołów liturgicznych, szafarzy nadzwyczajnych Eucharystii, w środę, 16 maja - rodzin, Róż Żywego Różańca, stowarzyszeń kościelnych, w czwartek, 17 maja - kapłanów, sióstr i braci zakonnych, Towarzystwa Ducha Świętego, rodzin kapłanów, sióstr zakonnych i kleryków, w piątek, 18 maja - święcenia kapłańskie Braci Towarzystwa Ducha Świętego. W sobotę w Bazylice Katedralnej odbędą się święcenia kapłańskie, w tym jednego z parafianów z Wiela. Na godzinę 16. zaplanowano z kolei mszę świętą prymicyjną Braci Towarzystwa Ducha Świętego. W niedzielę o godzinie 12. odbędzie się zaś msza prymicyjna ks. Pawła Ostrowskiego.

W Sanktuarium od poniedziałku do czwartku, odbywać się będą czuwania modlitewne. Początek o godzinie 16. (odsłonięcie Obrazu, nabożeństwo majowe, wystawienie Najświętszego Sakramentu, okazja do spowiedzi świętej, uroczysta Msza Święta przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Pocieszenia).

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.