Pomorscy strażacy-ochotnicy świętowali w Szemudzie

niedziela, 13 maja 2018 r., 08:05
fot. AL

W sobotę w Szemudzie lokalna jednostka świętowała 112-lecie działalności. Uroczystość połączono z Dniem Strażaka w województwie pomorskim, a co za tym idzie do powiatu wejherowskiego zjechali ochotnicy z całego Pomorza. Podczas uroczystości nie zabrakło podziękowań i odznaczeń, a wśród uhonorowanych zasłużonych strażaków z powiatu kartuskiego i kościerskiego.

Mszą świętą i uroczystym przemarszem z kościoła na czele z Orkiestrą Straży Granicznej rozpoczęto Dzień Strażaka w Województwie Pomorskim. Gospodarzem uroczystości był Szemud i lokalna jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej, która świętowała również 112-lecie aktywnej działalności.

Wszystkich zebranych powitał wójt gminy Szemud. Następnie głos oddano gościom, a ci nie szczędzili w kierunku świętujących druhów z całego Pomorza słów uznania i za ich bezinteresowną służbę na rzecz drugiego człowieka.

- Ten rok jest szczególny, bo obchodzimy wojewódzki Dzień Strażaka w Szemudzie w 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest to ważna data dla nas Polaków. Strażacy od samego początku brali udział w działaniach niepodległościowych, organizowali się w różne związki, by ostatecznie w 1921 roku utworzyć Główny Związek Straży Pożarnych, na czele którego stanął Bolesław Chomicz - mówił dh Zygmunt Tomczonek, prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Gdańsku.

- W zdarzeniach, których bierzemy udział są niebezpieczne. Tym bardziej chciałbym podziękować wam za gotowość, waszą działalność, bezinteresowne niesienie pomocy. Niektórzy mówią, że nie bezinteresownie, ale nie chcę mieszać do naszej służby polityki. Zostaliśmy powołani i wiemy, jak mamy działać, zresztą nakreślił to św. Florian i jego zawołanie "Bogu na chwałę, ludziom na ratunek" - podsumował.

Uroczystość była też okazją do odznaczenie zasłużonych druhów. Poza licznymi medalami "Za zasługi dla pożarnictwa" wręczono także najwyższe odznaczenia dla strażaków-ochotników: Złoty Znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza. W zaszczytnym gronie uhonorowanych tymi odznaczeniami nie zabrakło także strażaków z powiatu kartuskiego i kościerskiego.

Po części oficjalnej nadszedł czas na strażacki festyn z morzem atrakcji.

Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP uhonorowani zostali:
dh Roman Stenka - OSP Ostrzyce
dh Wacław Potrykus - OSP Głodowo

Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza odznaczeni zostali:
dh Stanisław Brylowski - OSP Ostrzyce
dh Stanisław Turzyński - OSP Konarzyny

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.