Służba leśna ostrzega przed akcją tępienia szkodników drzew

czwartek, 10 maja 2018 r., 12:28
fot. internet/pixabay.com

Od 22 maja do końca czerwca na terenie Nadleśnictwa Kościerzyna przeprowadzony ma zostać agrolotniczy zabieg ratowniczy przeciwko szkodnikowi atakującemu sosny. Wstępnie do tegoż zabiegu zakwalifikowano obszar około 4.000 ha obszaru. Służby leśne przestrzegają przed wchodzeniem do lasu podczas oprysków lasów.

Nadleśnictwo Kościerzyna informuje, że w związku z wysokim zagrożeniem drzewostanów sosnowych przez brudnicę mniszkę, które utrzymuje się na terenie nadleśnictwa w dniach od 22 maja do 30 czerwca będzie wykonany agrolotniczy zabieg ratowniczy przeciwko temu szkodnikowi.

- Według materiałów prognostycznych zebranych jesienią ubiegłego roku do wykonania zabiegu zakwalifikowano wstępnie około 4.000 ha. Obszary te były monitorowane od wczesnej wiosny przez służby ochrony lasu i po wykonaniu tego monitoringu w dniu 22 maja zostanie podjęta decyzja o zabiegu i jego ostatecznej powierzchni - informuje Nadleśnictwo Kościerzyna.

- Zabieg ratowniczy będzie wykonywany metoda lotniczą, tylko na terenach leśnych. Przy wykonywaniu zabiegu będą przestrzegane wszystkie przepisy wynikające z obowiązującego w tym zakresie prawa polskiego i UE - zaznacza.

Na czas zabiegu będzie wprowadzony czasowy zakaz wstępu do lasu.

- Środek jest nieszkodliwy dla pszczół w dawce poniżej 0,375 l/ha, czyli okres karencji dla pszczół po zastosowaniu dawki 0,1 l/ha nie obowiązuje. Okres karencji dla runa leśnego, czyli czas od oprysku do spożycia, jaki musi upłynąć wynosi 24 godzin - przestrzegają leśnicy.

- W okresie wykonywania zabiegów ratowniczych prosimy o niewchodzenie na tereny zabiegów i przestrzeganie wszelkich ogłoszeń i zaleceń Służby Leśnej - podsumowują.

AL
info. Nadleśnictwo Kościerzyna

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.