Dziemiany. Gminne obchody Dnia Strażaka

niedziela, 6 maja 2018 r., 09:55
fot. AL

Uroczysta msza św., przemarsz ulicami miejscowości, akademia, podczas której odznaczono i podziękowano strażakom za poświęcenie i ofiarność w czasie działań ratowniczych, szczególnie tych związanych z usuwaniem skutków sierpniowej nawałnicy oraz festyn rodzinny - tak w wielkim skrócie przebiegały gminne obchody Dnia Strażaka, które w sobotę świętowano w Dziemianach.

4 maja to wyjątkowa data w kalendarzu. To dzień, któremu patronuje św. Florian, opiekun strażaków. Dlatego też, rokrocznie na początku maja odbywają się uroczyste akademie, które są okazją do podziękowania strażakom za ofiarność podczas akcji i wierność ideom strażackiej służby. W sobotę święto swojego patrona uczciła brać strażacka gminy Dziemiany.

- "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek"- te słowa są esencją strażackiej służby. W trudnych chwilach, sytuacjach zagrożenia wzywamy Boga, a Bóg wówczas wysyła na pomoc straż pożarną. Jako prezes chciałbym wam podziękować za całoroczną służbę, a miniony rok okazał się wyjątkowo pracowity. To, co zdarzyły się w ubiełgym roku, w sierpniu na terenie naszej gminy, pozostanie w naszych sercach na bardzo długo, do czas aż odrośnie las. Za wasze działania związane z usuwaniem skutków tego kataklizmu należą się wam największe słowa uznania. Słowa podziękowania kieruję do wszystkich druhów, którzy nie szczędzili sił i czasu, żeby pomagać naszym mieszkańcom - mówił dh Piotr Laska, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Dziemianach.

W dowód uznania i podziękowania wszystkim druhom i druhnom, którzy brali udział w usuwaniu skutków sierpniowej nawałnicy prezes Piotr Laska wręczył okolicznościowe statuetki. Ponadto wójt gminy Dziemiany wraz z przewodniczącym Rady Gminy Dziemiany na ręce prezesów jednostek OSP przekazał pamiątkowe tabliczki.

- Wtedy, kiedy najbardziej była potrzeba ludzkiej życzliwości, pomocy, a przede wszystkim odwagi, serca i determinacji, wy byliście od pierwszych minut gotowi nieść tę pomoc. Leopold Staff w jednym z wierszy napisał, że "Raj mój spoczywa w cieniu mego miecza", w cieniu waszej sprawności, odwagi, determinacji, wyszkolenia bojowego i sprzętu, spoczywa nasze, cywilów, bezpieczeństwo. Życzę wam tego, abyście mieli jak najwięcej czasu między wezwaniem do akcji, a udzieleniem pomocy, aby tego czasu zawsze wam wystarczyło do udzielenia skutecznej pomocy - podkreślał wójt gminy Dziemiany, Leszek Pobłocki.

Słowa uznania w kierunku strażaków skierowali też zaproszeni goście.

- W dniu naszego wspólnego święta przyjmijcie moje podziękowania za to, co zrobiliście nie tylko podczas sierpniowej nawałnicy, ale w trakcie całego roku. Cieszę się, że jestem z wami. Z wami czuję się bezpiecznie. Zawsze mogę na was liczyć i jestem dumny, że jestem jednym z was - mówił st. bryg. Tomasz Klinkosz, Komendant Powiatowy PSP w Kościerzynie.

- Z okazji Dnia Strażaka życzę wam wszystkiego najlepszego. Jestem pełen podziwu za wasze działania w nocy z 11 na 12 sierpnia, jak i w kolejnych dniach. Dziękuję za tę służbę - dodawał Maciej Kostka, Nadleśniczy Nadleśnictwa Lipusz.

Nie obyło się również bez odznaczeń, którymi uhonorowano zasłużonych druhów. Po części oficjalnej nadszedł czas na wspólną zabawę podczas festynu strażackiego.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.