Będomin. Podziękowania i odznaczenia dla strażaków z gminy Nowa Karczma

piątek, 4 maja 2018 r., 20:53
fot. AL

W piątkowe popołudnie strażacka brać z gminy Nowa Karczma uczciła swojego patrona św. Floriana. Uroczysta akademia odbyła się na terenie Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Uroczystość była doskonałą okazją do podziękowania za bezinteresowną i ofiarną służbę ochotnikom oraz odznaczenia tych szczególnie zasłużonych.

Ochotnicy stawiają się na każdy dźwięk syreny bez względu na porę dnia i nocy. Są zawsze tam, gdzie ktoś potrzebuje pomocy. Ofiarnie i bezinteresownie, narażając własne zdrowie i życie, ratują mienie, zdrowie i życie ludzkie. Idą tam, skąd inni uciekają. Tak, jak ich patron - św. Florian, nie są obojętni na krzywdę drugiego człowieka. I to właśnie przypadający 4 maja Dzień Strażaka jest okazją do podziękowania im za ich bohaterskość i poświęcenie oraz przypomnienia roli, jaką odgrywają w lokalnej społeczności.

W piątek dzień swojego patrona uczcili strażacy z gminy Nowa Karczma. Obchody te tradycyjnie rozpoczęto mszą świętą, podczas której druhowie modlili się za zmarłych druhów oraz dziękowali za szczęśliwe powroty z akcji i prosili o dalsze łaski.

- To właśnie wiara przywiodła was dzisiaj do kościoła. Zawsze zaczynamy uroczystość od mszy świętej. Gromadzimy się w świątyni jako wspólnota, która jest tak istotna wśród strażaków - mówił ks. Zbigniew Wysiecki, kapelan strażaków z gminy Nowa Karczma.

- Bycie strażakiem to służba i powołanie. Można by mówić o nich długo. Jedno jest pewne, ta służba wymaga wielu wyrzeczeń, hartu ducha, odwagi i ofiarności. I tego wam nie brakuje. Biegnąc z pomocą nie patrzycie na przynależność politycznną, na to, czy ktoś jest bogaty czy biedny, na sympatię w stosunku do was, po prostu spieszycie na ratunek i ratujecie. Św. Jan Paweł II swego czasu powiedział o was, że jesteście wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji niosąc pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi. Czyż można mieć lepsze świadectwo? Można powiedzieć, że jesteście swego rodzaju kapłanami, kiedy niesiecie pomoc dla brata, siostry, często bezimiennych wam osób. To wspaniała rzecz, za którą dzisiaj wam dziękujemy - kontynuował.

Po nabożeństwie uczestnicy obchodów przybyli na plac przy Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, gdzie odbyła się uroczysta akademia. Podczas niej w kierunku druhów padło wiele słów uznania i podziękowań za ich codzienną trudną i niebezpieczną służbę.

- Dziękuję wam za ten miniony rok, który był niezwykle ciężki dla strażaków, zwłaszcza dla was, ochotników. To, wy, podczas usuwania skutków sierpniowej nawałnicy stanowiliście trzon naszych sił. Gdyby nie strażacy-ochotnicy powiat długo nie mógłby normalnie funkcjonować. Chwałą wam za to, że znaleźliście czas, siły, chęci i zdrowie, aby pomóc mieszkańcom powiatu. Wielu ludzi jest wam za to wdzięcznych. Jestem dumny z waszej postawy - podkreślał st. bryg. Tomasz Klinkosz, Komendant Powiatowy PSP w Kościerzynie.

- To, że wyszliśmy bez szwanku z tego dramatycznego doznania, jakim była sierpniowa nawałnica, to w 90 proc. wasza zasługa. Byliście pierwsi, słuzyliście pomocą, ratowaliście życie i zdrowie drugiego człowieka. Chwała wam za to. Zdaliście ten sprawdzian wzorowo. Po raz kolejny udowodniliście, że jesteście w gotowości niezależnie od pory dnia czy nocy, że zawsze możemy na was liczyć. Dziękuję wam za to. Życzę wam zdrowia i odpoczynku. Śle także podziękowania do waszych rodzin, które ze zrozumieniem puszczają was w ogień walki, a jednocześnie zawsze oczekują z drżeniem serca - dodawała starosta kościerski, Alicja Żurawska.

- W imieniu swoim, jak i całej lokalnej społeczności, chciałbym wam serdecznie podziękować za waszą służbę. Niezależnie od zdarzenia, jego rodzaju, czy skali, zawsze stawiacie się na dźwięk syreny lub wezwanie. Dziękuję, że umiecie ze sobą współpracować i rozmawiać. Życzę wam uśmiechu na twarzy, pogodnego spojrzenia, żebyście zawsze wracail bezpiecznie z akcji, a wasze rodziny witały was w domach z uśmiechem na twarzy - mówił z kolei wójt gminy Nowa Karczma, Andrzej Pollak.

Uroczystość była też sposobnością do odznaczenia zasłużonych druhów. Złotym Medalem "Za zasługi dla pożarnictwa" odznaczony został Mariusz Ebertowski, Srebrnym Medalem "Za zasługi dla pożarnictwa" Karol Lademann, natomiast Brązowym Medalem "Za zasługi dla pożarnictwa" Grzegorz Słomiński. Odznaką Strażak Wzorowy uhonorowani zostali Marta Karczyńska i Oskar Czarnowski.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.