Maturalny maraton 2018 rozpoczęty

piątek, 4 maja 2018 r., 10:01
fot. AL

Tegoroczni absolwenci szkół ponadgimnazjalnych w piątek dokładnie o godz. 9 rozpoczęli maturalne zmagania. Na pierwszy ogień w egzaminacyjnym maratonie poszedł język polski, po weekendowej przerwie, w poniedziałek abiturienci zmierzą się z królową nauk - matematyką. Maturalny maraton potrwa do 25 maja.

W województwie pomorskim do egzaminów przystąpią 21.463 osoby. W powiecie kościerskim maturę zdawać będzie 685 uczniów, z tego 528 po raz pierwszy, w tym trzech jeszcze w starej formule.

W pierwszym dniu maratonu egzaminów dojrzałości młodzież zmierzy się z językiem polskim, w drugim, przypadającym w poniedziałek po weekendowej przerwie, natomiast z królową nauk - matematyką. We wtorek z kolei przystąpią do matury z języka angielskiego, a w środę z matematyki na poziomie rozszerzonym. W czwartek odbędą się egzaminy z biologii oraz historii sztuki. Pierwszy tydzień zmagań zakończy egzamin z wiedzy o społeczeństwie i informatyki.

W poniedziałek, 14 maja abiturienci zmierzą się z fizyką i astronomią oraz geografią, 15 maja z języka niemieckiego, 16 maja z chemii i historii, 17 maja z języka rosyjskiego, a w piątek 18 maja z języka francuskiego. Trzeci tydzień maratonu rozpocznie egzamin z języka hiszpańskiego, dzień później chętni zmierzą się z językiem włoski, a w środę 23 maja językiem mniejszości narodowej, w tym również językiem kaszubskim. Egzamin naszego języka regionalnego będzie zdawać 25 osób.

Wśród języków obcych nowożytnych największą popularnością cieszy się tradycyjnie język angielski, maturę z tego przedmiotu pisać będzie 16.167 osób, na drugim miejscu jest język niemiecki - na ten zdecydowały się 977 osób, 94 wybrały rosyjski, natomiast 43 francuski.

Do matury na poziomie podstawowym z matematyki w tym roku przystąpi aż 19.688, w tym aż 3.099 będzie pisać egzamin po raz kolejny (łącznie w nowej i starej formule). Do egzaminu matematycznego na poziomie rozszerzonym przystąpi z kolei 4.111 osób.

Największą popularnością wśród przedmiotów wybieranych dodatkowo na maturze cieszy się geografia. Na egzamin z tego przedmiotu na poziomie rozszerzonym zdecydowały się 3.934 osoby. Do matury z biologii na Pomorzu przystąpi 3.452 osoby, na chemię zdecydowało się z kolei 1.977 osób, a na fizykę na poziomie rozszerzonym 865. Maturę z historii zdawać będzie 1.362 osoby, a z wiedzy o społeczeństwie 1.339.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.