Harcerze uczcili święto Konstytucji 3 Maja w Garczynie

czwartek, 3 maja 2018 r., 15:50
fot. AL

Uroczystym apelem, podczas którego odśpiewano hymn harcerski i Polski oraz złożono symboliczną wiązankę kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym postać Józefa Piłsudskiego w Powiatowym Centrum Młodzieży w Garczynie, harcerze 23. Drużyny Harcerskiej z Łubiany uczcili święto 3 Maja, 227. rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji.

Tradycyjnie o jednym z najważniejszych polskich świąt nie zapomnieli również harcerze. 23. Drużyna Harcerska im. Remusa Kara w Łubianie wzięła udział we mszy świętej w Łubianie, a następnie na terenie Powiatowego Centrum Młodzieży w Garczynie, złożyła wiązankę kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym marszałka Józefa Piłsudskiego.

- Miejsce i czas są szczególne. Zastanawiamy się kim jest patriota i czy można być patriotą w momencie, kiedy nie ma wojny, zagrożenia. Zawsze wtedy mówię, że trzeba się uczyć, a później pracować, bo jeżeli w naszym kraju będą mądrzy i pracowici ludzie, to nasz kraj też będzie bogaty, a wy tworząc to bogactwo jesteście patriotami. Drugim elementem jest szacunek do tradycyji, historii swojego narodu, w tym również symboli narodowych - mówił Marek Wołoszyk, dyrektor Powiatowego Centrum Młodzieży w Garczynie.

- Dzisiaj mamy święto Konstytucji, która jest sybolem naszego narodu, drugim takim aktem na świecie,który regulował nasze sprawy narodowe, ale też pozwolł, że przetrwaliśmy czas zaborów, wierząc, że ta Konstytucja w końcu zafunkcjonuje w wolnym państwie, którego 100-lecie odzyskania niepodległości w tym roku świętujemy - kontynuował.

Po apelu w Garczynie, harcerze uczestniczyli w oficjalnych powiatowych obchodach 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Kościerzynie.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.