Uczniowie z Prymusa i Ekonomika najlepsi w udzielaniu pierwszej pomocy

wtorek, 1 maja 2018 r., 14:01
fot. nadesłane/Radosław Zwara

Za nami XXVI Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża. A tym samym reprezentacje kościerskich szkół miały okazję sprawdzić swoje umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy w warunkach maksymalnie zbliżonych do rzeczywistych. Kolejny rok z rzędu najlepszą znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy wśród gimnazjalistów wykazała się drużyna Prywatnego Gimnazjum "Prymus", z kolei spośród szkół ponadgimnazjalnych team PZS nr 1.

W piątek, 27 kwietnia na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kościerzynie odbyły się eliminacje powiatowe XXVI Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK.W zawodach uczestniczyły drużyny ratownicze PCK w kategoriach szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, które rywalizowały na przygotowanych wcześniej z udziałem uczniów scenkach.

Uczniowie trzech kościerskich szkół mieli okazję przekonać się, że w sytuacji kryzysowej podstawą jest zachowanie zimnej krwi. Na pięciu przygotowanych stanowiskach mieli bowiem szansę wykorzystać zdobytą w szkole wiedzę o pierwszej pomocy w zainscenizowanych wypadkach.

"Halo, proszę pana! Co się stało?" - padały pytania. A gdy nie uzyskiwali na nie odpowiedzi, natychmiast przystępowali do akcji ratunkowej. Pomagali osobie z raną nogi, nieprzytomnej, z raną brzucha, oparzeniami dłoni, podczas ataku epilepsji, w szoku, czy wykonywali RKO. Ich każdy ruch obserwowali sędziowie, którzy oceniali m. in.: bezpieczeństwo zawodników, ratowanie życia, wezwanie kwalifikowanej pomocy, udzielenie pierwszej pomocy, umiejętność samodzielnego działania każdego z zawodników oraz kierowanie pięcioosobowym zespołem i pracą zespołową.

Dodatkowo wiedza uczniów została sprawdzona w pisemnym teście wiedzy z zakresu pierwszej pomocy i działań Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Nad przebiegiem mistrzostw czuwał sędzia główny mł. kpt. Radosław Zwara.

Po zakończeniu zaciętej rywalizacji, nadszedł czas na podsumowanie. W kategorii szkół gimnazjalnych pierwsze miejsce zajęła drużyna z Prywatnej Szkoły Podstawowej ,,Prymus" w Kościerzynie, natomiast wśród szkół średnich zwyciężyła drużyna z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Kościerzynie (tzw. Ekonomik).

W zawodach uczestniczyli także uczniowie startujący w drużynach, jako pozoranci i sędziowie. Ich rywalizacji przyglądali się opiekunowie drużyn, którzy przez cały rok przygotowywali uczniów do jak najlepszego udzielania pierwszej pomocy, czego efektem były wysokie wyniki z zawodów. Niestety drużyna utworzona przy OR PCK na początku marca br. zdobyła drugie miejsce.

Nad przygotowanie mistrzostw czuwał Oddział Rejonowy PCK w Kościerzynie z prezes Jadwigą Zwara na czele.

Wszystkie drużyny otrzymały nagrody, które ufundowało Starostwo Powiatowe w Kościerzynie. Po gratulacjach złożonych drużynom, wszyscy uczestniczy skorzystali z gościnności gospodarzy - strażaków PSP, a więc ciepłego poczęstunku oraz możliwości zwiedzania Komendy Powiatowej PSP w Kościerzynie.

Dodajmy, że kościerski Oddział Rejonowy PCK może poszczycić się tym, że jego reprezentanci wielokrotnie znajdowali się w czołówce polskich drużyn, a nawet mieli zaszczyt reprezentować nasz kraj na mistrzostwach europejskich.

nadesłane/mł.kpt. Radosław Zwara

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.