Kaszuby. Majówkowa pogoda w kratkę

piątek, 27 kwietnia 2018 r., 14:00
fot. DS

Zaczyna się długi majowy weekend. To doskonały czas na aktywny wypoczynek. Wielu z nas planuje wycieczki rowerowe, prace w ogrodzie i tradycyjne majówkowe grille. Sprawdziliśmy, czy pogoda na Kaszubach sprzyjać będzie realizacji weekendowych planów.

Przed nami długi weekend majowy. Szczęśliwcy, którzy wykorzystają trzy dni wolne w pracy, przedłużą sobie majówkę i wypoczywać będą aż dziewięć dni. Dla tych, którzy wyjeżdżają już w teraz, mamy dobre informacje - będzie ciepło.

- Jesteśmy po przejściu burzowego frontu. Miało się prawo ochłodzić, ale sobota zrobi nam bardzo miłą niespodziankę. Będzie ciepło, w granicach 18 stopni. Niedziela również zapowiada się przyjemnie. Będzie bezwietrznie i słonecznie - tłumaczy Edmund Ulenberg ze Stacji Limnologicznej w Borucinie.

Słoneczny weekend to najlepsze, co przytrafi się nam w najbliższych dniach. Początek tygodnia też będzie dosyć ciepły, w granicach 16 - 17 stopni, ale już mogą pojawić się przelotne opady deszczu, a nawet burze.

- Chciałbym podkreślić, że początek maja zafunduje nam pogodę bardzo dynamiczną. Może być oczywiście słonecznie, ale może być też burzowo. Prognozujemy przelotne opady, ale nie będzie najgorzej. Małe załamanie pogody nastąpi w dniach 2 -3 maja. Wówczas możemy spodziewać się ochłodzenia i opadów deszczu. Nie będą to ciągłe opady, ale nie mamy co liczyć na ustabilizowaną, wyżową pogodę, którą mieliśmy w kwietniu - dodaje Edmund Ulenberg.

W kolejnych dniach pogoda nieco się poprawi. 4 i 5 maja odnotujemy na termometrach temperaturę w granicach 17 - 18 stopni. Będzie jednak wietrznie. Mimo małych zawirowań, pogoda sprzyjać będzie aktywnemu wypoczynkowi. Warto wsiąść na rower i zajrzeć do lasu, gdzie wiosna zawitał już jakiś czas temu. Z kolei majówkowe grillowanie można zaplanować już w ten weekend. Na ciepły wieczór, w granicach 16 - 17 stopni, możemy liczyć w sobotę i poniedziałek.

Dla przypomnienia, w 2002 roku majówka była rekordowo ciepła i temperatura dochodziła nawet do 27 stopni Celsjusza w cieniu. Z kolei w ubiegłym roku 1 maja, mieliśmy 11 stopni Celsjusza, a 10 maja spadł śnieg. Tym razem takich drastycznych spadków nie będzie, więc warto Majówkę zaplanować aktywnie.

DS

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.