Numeryczne obrabiarki CNC i ich znaczenie dla przemysłu

wtorek, 24 kwietnia 2018 r., 09:41
fot. nadesłane

Sterowanie numeryczne sięga już końca lat czterdziestych ubiegłego stulecia, gdzie bazą było amerykańskie lotnictwo. Funkcje matematyczne opisujące kształt przedmiotu pozwalały opracować sterowanie, które przetwarzało matematyczne funkcje na ruchy frezarki.

Wyszło na to, że rozwój elektronicznego przetwarzania danych to umożliwił. Najpierw informacje sterownicze miały postać liczb i liter. Potem w latach siedemdziesiątych boom w branży mikrokomputerów sprawił, że powstały okłady skomputeryzowane, od tego momentu określane jako CNC właśnie.

W dzisiejszych czasach globalizowane są wszystkie życiowe sfery, z gospodarką na czele rzecz jasna. Każdy chce wytwarzać produkty jak najwięcej i jak najszybciej. To determinuje sukces i pozycję rynkową. W przemysłowych obszarach, budowa maszyn i urządzeń sprawiła że konieczne stało się innowacyjne podejście do procesów. To wynika z potrzeby zadowalających efektów technicznych, ekonomicznych by nadążać za warunkami narzucanymi przez konkurujące zakłady produkcyjne.

Obrabiarki CNC w konstrukcji i systemach rozwinęły się w sposób znaczący. Zakres i dokładność w wykonaniu także się zwiększył. Tolerancja na błędy teraz jest mniejsza, więc urządzenia i ich operatorzy mierzą się z coraz to różniejszymi wyzwaniami. Są coraz róźniejsze kierunki rozwoju.

Mowa tu o cyfrowych sterujących układach. Mikrokomputery pozwoliły tu zwiększyć zakres i jakość kontrolowania układu, przez lepsze układy obrabiarek - w napędach i układach pomiarowych. Lepiej przystosowane są do elektronicznego sterowania - odnosi się to tez do automatyzacji produkcji oraz doskonalenia systemów oraz języków programowania. Ważne aby zastosować porządne sterowniki silników krokowych, które dostępne są w sklepie Akcesoria.cnc.info.pl - https://www.akcesoria.cnc.info.pl/82-automatyka/sterowniki-silnikow-krokowych

Obrabiarki sprawiają, że firmy oferują teraz niższe ceny produktów, co pozwala na dokładniejsze podejście do zamawianych elementów. Tym samym jest też ich większa powtarzalność, co daje bezproblemową seryjną produkcję.

Maszyny z numerycznym sterowaniem mogą wykonywać przedmioty z maksimum precyzji i powtarzalności. Wykorzystywane dawniej były prymitywne. Teraz mamy oczywiście wymóg wykwalifikowanych operatorów jednak komfort pracy na takich urządzeniach jest niesamowity.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.