Gm. Kościerzyna. Konkurs ofert dla NGO rozstrzygnięty

środa, 25 kwietnia 2018 r., 10:14
fot. internet/pixabay.com

Blisko 80.000 zł trafi do organizacji pozarządowych działających na rzecz mieszkańców gminy Kościerzyna. Łącznie stowarzyszenia ubiegały się o dofinansowanie na realizację 37 projektów. Dotację uzyskały 34 uzyskały. Największa pula środków trafiła do sektora pielęgnowania tradycji oraz rozwijania świadomości regionalnej i obywatelskiej.

Stowarzyszenie ubiegały się o środki w siedmiu sektorach działalności. Do konkursu wpłynęło 37 wniosków na łączną kwotę dofinansowania ponad 143 tys. zł. Gmina na ten cel zabezpieczyła z kolei fundusze w wysokości 80.000 zł. Ostatecznie jednak samorząd przekazał 76.650 zł na realizację 34 zadań.

- Formalną ocenę wszystkie projekty przeszły pozytywnie. Podczas oceny merytorycznej, komisja ds. zaopiniowania wniosków - ofert organizacji pozarządowych, zaproponowała kwoty dofinansowań, które następnie zostały zweryfikowane przez wójta - informuje Grzegorz Świtała, zastępca wójta gminy Kościerzyna.

Największa pula środków, bo kwota 26.050 zł trafiła do sektora pielęgnowania tradycji oraz rozwoju świadomości regionalnej, obywatelskiej i kulturalnej. O fundusze w tym zakresie ubiegało się 13 organizacji na realizację 15 zadań, z czego 14 z nich zostało dofinansowanych. Środków nie otrzymała jedynie Lokalna Organizacja Turystyczna Serce Kaszub na kultywowania kaszubskich tradycji kulinarnych poprzez organizację warsztatów kulinarnych i wydanie przewodnika.

Drugą co do wielkości dotacji przekazano organizacjom działającym na rzecz kultury, sztuki i ochrony dóbr kultury. Na realizację siedmiu projektów trafi kwota 18.000 zł. Środki te zostaną przeznaczone na organizację między innymi biesiady seniorów, szkoły języka i haftu kaszubskiego, festynu "w obozie wikingów i Słowian", Festiwalu Żurawiny, warsztatów wyboru witraży, czy Festiwal Piosenki Żeglarskiej Burczybas.

Na upowszechnianie kultury fizycznej i sportu samorząd przekaże 15.350 zł, a kwotą tą wsparte zostanie osiem stowarzyszeń, w tym Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Kościerzyna (Festyn rekreacyjno-sportowy), KGW w Nowej Wsi (Festyn Rodzinny), KGW Loryniec (Aktywne w każdym wymiarze), KGW Kaliska Kościerskie (Ćwiczymy dla zdrowia - zajęcia sportowe dla mieszkańców), KGW w Wąglikowicach (Raz, dwa, trzy - ruszamy się na wiosnę), Uczniowski Klub Sportowy "Wodniacy Garczyn) (VIII Regaty o Puchar Wójta Gminy Kościerzyna), Wdzydzka Inicjatywa Rozwoju Turystyki (Turniej Kaszubskiej Baśki o Puchar Wójta Gminy Kośćierzyna) oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Skorzewa (II Rajd Kaszubskich Drzymalitów). Dotacji nie otrzymał za to Pomorski Okręg Polskiego Związku Niewidomych, który ubiegał się o fundusze na organizację spływu kajakowego dla niewidomych.

W zakresie pomocy społecznej środki w wysokości 7.000 zł trafią do Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych w Gminie Kościerzyna na działania profilaktyczne wśród młodzieży - nieodpłatne przekazywanie żywności.

Dział edukacja, oświata i wychowanie zostanie dotowany w wysokości 1.000 zł, a fundusze te zasilą konto Klubu Strzelecko-Kolekcjonerskiego Skorpion, który środki te przeznaczy na organizację pikniku patriotycznego dla dzieci. Grantu nie udało się za to pozyskać Ogólnopolskiemu Towarzystwu Oświatowemu Garczyn na realizację warsztatów edukacyjnych "U Marszałka".

Ostatnim obszarem, w ramach którego rozdzielono środki na realizację zadań publicznych przez NGO, jest działalność na rzecz osób niepełnosprawnych. W tym przypadku pieniądze trafią na konta dwóch stowarzyszeń - Polskiego Związku Niewidomych Okręg Pomorski (800 zł - spotkanie przedświąteczne niewidomych) oraz Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży "Otwarte Serca" (5.000 zł - Otwarte Serca w Pniewach).

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.