Znamy laureatów pomorskiego etapu Turnieju Wiedzy Pożarniczej

sobota, 21 kwietnia 2018 r., 15:17
fot. AL

Przeszli eliminacje gminne, wykazali się wiedzą na etapie powiatowym, a w sobotę zmierzyli się z najlepszymi z najlepszych w Pomorskiem. W Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku odbył się bowiem wojewódzki etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Zwycięzcy będą reprezentować Pomorze w finale krajowym.

Wszyscy ci, którzy dotarli do etapu wojewódzkiego, najpierw musieli pokonać kolegów ze swojej szkoły, a później zmierzyć się z rówieśnikami ze swojej gminy. Na powiatowym etapie zaś starli się ze sobą najlepsi spośród wszystkich gmin. Z tego grona wyłoniono reprezentację na etap wojewódzki, który odbył się w sobotę w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku.

Celem turnieju, który organizowany jest już od ponad 40 lat, jest popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie przeciwpożarowej w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwo, w szczególności propagowanie wśród młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się sprzętem ratowniczo-gaśniczym, wiedzy na temat technik pożarniczych i organizację ochrony przeciwpożarowej, a także historii i tradycji ruchu strażackiego.

- Poprzez ten konkurs popularyzujemy ochronę przeciwpożarową. Nie ukrywamy również, że w ten sposób zachęcamy młodzież do angażowania się w ochotnicze straże pożarne, a potem i państwową straż pożarną. Większość funkcjonariuszy PSP rozpoczynało swoją przygodę z pożarnictwem właśnie w ochotniczej straży pożarnej i biorąc udział w takim turnieju. Bycie strażakiem to bowiem nie zawód, ale służba, a przede wszystkim pasja - podkreślał st. bryg. Tomasz Komoszyński, Pomorski Komendant Wojewódzki PSP w Gdańsku.

- Ten turniej jest już tradycją z tymże spełnia bardzo ważą rolę w wychowywaniu młodzieży, kształtowaniu postaw tych, które w przyszłości będą procentować w życiu dorosłym, a więc ich udział w jednostkach OSP, w szkołach i jednostkach PSP. W dzisiejszej dobie techniki niezbędna jest wiedza przeciwpożarowa nawet wśród przedszkolaków. A jak podają media, osoby z najmłodszych grup biorących udział w turnieju, potrafią udzielić pomocy i uratować życie. Bardzo ważne jest uratowanie chociażby jednego życia. Jeden z celów tego turnieju jest to, by ta młodzież w trudnych sytuacjach potrafiła przyczynić się do uratowania życia - dodawał dh Zygmunt Tomaczkowski, Prezes Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Gdańsku.

Wszyscy zawodnicy pomorskiego etapu zaprezentowali wysoki poziom. Laureaci dwóch pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach będą reprezentowali Pomorze w finale ogólnopolskim, który w dniach od 1 do 3 czerwca odbędzie się w województwie zachodniopomorskim.

W oczekiwaniu na wyniki uczestnic turnieju mieli okazję zwiedzić Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku.

Wyniki etapu wojewódzkiego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej:

Kategoria 10-13 lat:
1. miejsce - Filip Kudyba - powiat człuchowski
2. miejsce - Wiktoria Dettlaff - powiat pucki
3. miejsce - Kacper Bokacz - powiat słupski
4. miejsce - Bartosz Bojarski - powiat Nowy Dwór Gdański
5. miejsce - Klaudia Deja - powiat gdański

Kategoria 14-16 lat:
1. miejsce - Paweł Szreder - powiat wejherowski
2. miejsce - Małgorzata Mokura - powiat tczewski
3. miejsce - Izabela Leik - powiat lęborski
4. miejsce - Piotr Labudda - powiat pucki

Kategoria 17-19 lat:
1. miejsce - Paweł Zielonka - powiat bytowski
2. miejsce - Paweł Kansicki - powiat starogardzki
3. miejsce - Kacper Sędar - Gdynia
4. miejsce - Paweł Czapiewski - powiat kościerski

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.