Internauci: kościerscy kierowcy jeżdżą za szybko i nie potrafią parkować

czwartek, 19 kwietnia 2018 r., 08:07
fot. internet/pixabay.com

Jeździmy za szybko i nie umiemy parkować - tak zdaniem internautów prezentuje się profil kościerskiego kierowcy. Przekraczanie dozwolonej prędkości oraz nieprawidłowe parkowanie to bowiem wciąż dwa najczęstsze zagrożenia, które mieszkańcy zgłaszają za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Krajowa Mapa Zagrożeń jest narzędziem, które ma służyć rzetelnemu, czytelnemu zidentyfikowaniu oraz przedstawieniu skali i rodzaju zagrożeń społecznościom lokalnym oraz instytucjom współodpowiedzialnym za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Policjantom pomaga w codziennej służbie, a mieszkańcom daje możliwość szybkiego przekazywania informacji o zagrożeniach w ich okolicy.

- Najistotniejszą korzyścią wynikającą z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest możliwość reagowania na zdarzenia i problemy zgłaszane przez mieszkańców, które w ich odczuciu przeszkadzają im i wpływają negatywnie na poczucie bezpieczeństwa. Mundurowi reagują na każde, co należy podkreślić, anonimowe zgłoszenie i weryfikują je. Z naniesionych na mapę zgłoszeń korzystają także dzielnicowi, dzięki czemu sporządzili plany działań priorytetowych do minimalizacji i eliminacji różnych nieprawidłowości w swoich rejonach - wyjaśnia asp. Piotr Kwidziński, rzecznik kościerskiej policji.

Jak pokazują statystyki mieszkańcy dość często korzystają właśnie z tego narzędzia współpracy z Policją. Od stycznia do końca marca 2018 roku w Kościerskiem za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa zgłoszono 194 zagrożeń, w tym 107 zostało potwierdzonych. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości (64), spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych (24) oraz nieprawidłowego parkowania (15).

W miejscach zagrożonych pojawiali się policjanci z ruchu drogowego.

- Prędkość pojazdów mierzyli za pomocą mierników ręcznych oraz radiowozu z wideorejestratorem. Efektem tych działań są m.in. zatrzymane prawa jazdy piratów drogowych, którzy w terenie zabudowanym przekroczyli prędkość o ponad 50 km/h. Mundurowi wypracowują także rozwiązania, które pozwolą na minimalizację problemu nieprawidłowego parkowania, poprzez wyznaczenie przez zarządców dróg nowych miejsc parkingowych lub zmianę oznakowania - zaznacza asp. Piotr Kwidziński.

- Funkcjonariusze wnikliwie analizowali także zgłoszenia "niewłaściwa infrastruktura drogowa". W razie stwierdzonych nieprawidłowości współpracują z zarządcami dróg, aby poprawić bezpieczeństwo we wskazanym miejscu - podsumowuje oficer Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie.

Policjanci zachęcają do korzystania z mapy zagrożeń. Jednocześnie przypominają, że mapa jest narzędziem do oznaczania zagrożeń występujących długotrwale, a więc takich, które występują częściej i powtarzają się. W przypadkach, w których mieszkańcy chcą, aby policja interweniowała od razu, należy je zgłaszać pod numerem 997 lub 112.

Dodajmy, że pod koniec ubiegłego roku na mapie pojawiła się możliwość dodawania zdjęć oraz krótkich opisów zgłoszeń.

Jak skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa? Wystarczy, że wejdziesz w ten link. Wybierz interesujący Cię region, a potem oznaczysz jakie zagrożenia występują w Twojej okolicy.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.