Tańczyli, śpiewali i kwestowali, by ratować 23-letniego Michała

niedziela, 15 kwietnia 2018 r., 18:55
fot. AL

23-letni Michał walczy z mukowiscydozą. Jego stan się pogarsza, a szansą na ratunek jest przeszczep płuc. Proces leczenia i rehabilitacja są bardzo kosztowne. Stąd też zbiórka środków na leczenie mieszkańca Kościerzyny. Na apel Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Kościerzyna", inicjatora koncertu charytatywnego, odpowiedziało sporo osób, które zasiadły w niedzielę na widowni kościerskiej Sokolni i nie szczędziły pieniędzy wrzucanych do puszek.

Mukowiscydoza jest chorobą genetyczną, która niszczy organizm od środka i często towarzyszą jej także inne choroby. Bliźniacy Michał i Mateusz zostali zdiagnozowani w wieku czterech miesięcy. Przez niemal dwadzieścia lat z chorobą walczyli wspólnie. Mateusz odszedł trzy lata temu, zmęczony i wyniszczony przez podstępną chorobę. Michał walczy nadal, lecz niestety od niedawna jego stan się tak pogorszył, że będzie potrzebował przeszczepu płuc. Coraz częstsze infekcje i zaostrzenia choroby powodują, że jego płuca nie wracają do poprzedniego stanu, tylko zły stan ich się pogłębia. Z pobytu na pobyt w szpitalu wyniki są coraz gorsze.

Od dziesięciu lat Michał boryka się także z cukrzycą insulinooporną, osteoporozą, znacznym niedożywieniem i ostatnio także zapaleniem stawów. Miesięczny koszt leczenia to około tysiąc złotych. Do tego dochodzą wydatki związane z rehabilitacją, którą Michał odbywa dwa razy dziennie.

W walce o zdrowie Michała wesprzeć postanowił Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca "Kościerzyna", który w niedzielę zaprosił ludzi dobrego serca na dedykowany 23-latkowi koncert charytatywny.

- Michał jako dziecko wraz ze swoim bratem bliźniakiem, którego niestety nie ma już z nami, był członkiem grupy dziecęcej Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Kościerzyna". Przez kilka lat członkiem zespołu była też ich siostra. Jakiś czas temu dotarła do nas informacja, że stan Michała uległ pogorszeniu i potrzebny będzie przeszczep płuc. Jak wiadomo leczenie i rehebilitacja są bardzo kosztowne, stąd też padł pomysł organizacji koncertu charytatywnego - mówi Anna Lideke-Konert, choreograf Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Kościerzyna".

- Chcieliśmy, aby podczas koncertu wystąpiły nasze kościerskie zespoły, aby promować też naszą młodzież. I tak się stało. Chcemy zrobić wszystko, aby pomóc Michałowi, by jak najdłużej był z nami - dodaje.

Podczas koncertu wystąpili: Grupa dziecięca "Mała Kościerzyna", Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca "Kościerzyna", Zespół "Młoda Kościerzyna", Zespół "Love Sing", Zespół "After Peppers", Zespół Tańca Nowoczesnego "Rytm", czy Kaszubski Idol Live 2017.

Ich występy podziwiała i oklaskiwała licznie zgromadzona publiczność, która nie szczędziła też pieniędzy wrzucanych do puszek.

- Frekwencja dopisała. Jesteśmy bardzo szczęśliwi - podsumowuje Anna Lideke- Konert.

Pomóc Michałowi można także przekazując na jego rzecz 1 proc. swojego podatku (KRS 0000342412, dane szczegółowe: Michał Szutenberg) oraz wpłacając darowiznę na konto: 26 1160 2202 0000 0000 5464 4607 z dopiskiem "MICHAŁ SZUTENBERG".

Współorganizatorami koncertu byli także: Starostwo Powiatowe w Kościerzynie, Urząd Miasta w Kościerzynie, Kościerski Dom Kultury oraz Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą oddział w Gdańsku.

Więcej o historii Michała można przeczytać tutaj.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.