Michał walczy z mukowiscydozą. Przeszczep szansą na ratunek. Potrzebna pomoc

środa, 11 kwietnia 2018 r., 14:44
fot. internet/muko.gda.pl/campaign/michal-szutenberg

Michał ma 23 lata. Gdy miał cztery miesiące u niego, jak i jego brata bliźniaka zdiagnozowano mukowiscydozę. Z chorobą walczyli wspólnie przez dwie dekady. Niestety trzy lata temu Mateusz odszedł. Walka Michała trwa, a jego stan się pogarsza. Leczenia jest kosztowne, a do tego konieczny będzie przeszczep płuc. W niedzielę w Sokolni odbędzie się dedykowany 23-latkowi koncert charytatywny, by zebrać środki na jego leczenie i rehabilitację. Przyjdź i pomóż Michałowi w walce z tą podstępną chorobą.

Mukowiscydoza jest chorobą genetyczną, która niszczy organizm od środka i często towarzyszą jej także inne choroby. Bliźniacy Michał i Mateusz zostali zdiagnozowani w wieku czterech miesięcy. Przez niemal dwadzieścia lat z chorobą walczyli wspólnie.

- Mateusz odszedł od nas trzy lata temu, zmęczony i wyniszczony przez podstępną chorobę. Michał walczy nadal, lecz niestety od niedawna jego stan się tak pogorszył, że będzie potrzebował przeszczepu płuc. Coraz częstsze infekcje i zaostrzenia choroby powodują, że jego płuca nie wracają do poprzedniego stanu, tylko zły stan ich się pogłębia. Z pobytu na pobyt w szpitalu wyniki są coraz gorsze - opowiadają rodzice Michała.

Od dziesięciu lat Michał boryka się także z cukrzycą insulinooporną, osteoporozą, znacznym niedożywieniem i ostatnio także zapaleniem stawów.

- Z jego niedowagą spowodowaną przez mukowiscydozę walczymy od dziecka. Niestety na tyle już jego waga spadła, że musi być w czasie nocy dokarmiany przez gastrostomię. Obecnie ma ok. 40 kg przy wzroście 165 cm. To jest wciąż za mało, by zostać zakwalifikowanym do przeszczepu, więc priorytetem jest w tej chwili, by mu tą wagę podnieść, o co walczymy każdego dnia. W jego walce z chorobą najgorsze są coraz to częstsze zaostrzenia choroby, a co za tym idzie, częste pobyty w szpitalu, którym towarzyszy antybiotykoterapia dożylna. Niestety są one coraz częstsze - nawet co miesiąc - przyznają bliscy 23-latka.

Miesięczny koszt leczenia to około tysiąc złotych. Do tego dochodzą wydatki związane z rehabilitacją, którą Michał odbywa dwa razy dziennie.

- Chcielibyśmy ze spokojem w sercach móc spoglądać w lustro i móc powiedzieć sobie, że zrobiliśmy wszystko dla naszego syna. Chcemy dla niego lepszego życia - bez duszności, uporczywego kaszlu tak, by mógł przejść bez problemu 50 metrów lub wejść bez tlenu na piętro naszego mieszkania. Po prostu, by mógł wychodzić do ludzi tak samo jak zdrowy człowiek. Mamy nadzieję, że ta chwila nastąpi i Michał będzie mógł powiedzieć - tak, właśnie o to chodziło. Będziemy wdzięczni za wszelkie wsparcie w naszej walce o życie syna! - apelują rodzice Michała.

Leczenie i rehabilitacje Michała można wesprzeć przekazując darowiznę na konto: 26 1160 2202 0000 0000 5464 4607 z dopiskiem "MICHAŁ SZUTENBERG".

Szansa, by pomóc 23-latkowi z Kościerzyny, nadarzy się także najbliższą niedzielę. O godzinie 15. w hali sportowej "Sokolnia" w Kościerzynie odbędzie się koncert charytatywny.

W programie: Grupa dziecięca "Mała Kościerzyna", Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca "Kościerzyna", Zespół "Młoda Kościerzyna", Zespół "Love Sing", Zespół "After Peppers", Zespół Tańca Nowoczesnego "Rytm", Kaszubski Idol Live 2017, Gość Specjalny - Aleksander Narkun (piano), oraz wiele innych atrakcji. Całkowity dochód ze zbiórki do puszek zostanie przekazany na leczenie i rehabilitację Michała.

Z historią Michała można zapoznać się na stronie Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą Oddział w Gdańsku.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.