Powiat. Wiedza pożarnicza nie ma przed nimi tajemnic

poniedziałek, 9 kwietnia 2018 r., 15:23
fot. AL

21 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich wzięło udział w powiatowym etapie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom", który w poniedziałek odbył się w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kościerzynie. Najlepsi będą reprezentować powiat na eliminacjach wojewódzkich.

Czym jest front pożaru? Co to jest pozycja wodna? Jakie zadania wykonuje ochotnicza straż pożarna? Do czego służy stojak hydrantowy? Co oznaczają skróty KP PSP, KSRG, JRG PSP. SKKP? Jaki jest niezbędny czynnik, by zaistniał proces palenia? Jaki wóz pożarniczy oznaczony jest symbolami GCBA? W jakim polskim mieście znajdują się relikwie św. Floriana? To przykłady pytań, z którymi zmierzyć się musieli uczestnicy powiatowego etapu Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej.

W turnieju uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Łącznie 21 osób. Konkurs podzielony był na dwa etapy. Najpierw uczestnicy zmierzyli się z częścią pisemną, a następnie ci, którzy zdobyli największą liczbę punktów odpowiadali ustnie. W ten sposób wyłoniono zwycięzców.

- Uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom - ocenia przewodniczący komisji, kpt. Jacek Szyszka.

- Konkurs ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie przeciwpożarowej w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwo, w szczególności propagowanie wśród młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się sprzętem ratowniczo-gaśniczym, wiedzy na temat technik pożarniczych i organizację ochrony przeciwpożarowej, a także historii i tradycji ruchu strażackiego - dodaje.

Najlepsi w swoich kategoriach już 21 kwietnia w Szymbarku będą reprezentować powiat na szczeblu wojewódzkim.

- Chciałbym podziękować uczestnikom, opiekunom, rodzicom, wychowawcom i strażakom za propagowanie tego konkursu, bo co roku frekwencja jest bardzo dobra - podsumowuje dh Zbigniew Stencel.

Wyniki Powiatowego Turnieju Wiedzy Pożarniczej w Kościerzynie:

Kategoria - szkoły podstawowe:
1. miejsce - Dawid Stefanowski
2. miejsce - Szymon Daszkowski
3. miejsce - Małgorzata Peplińska

Kategoria - klasy gimnazjalne:
1. miejsce - Magda Jereczek
2. miejsce - Urszula Jaromek
3. miejsce - Adam Dułak

Kategoria - szkoły ponadgimnazjalne:
1. miejsce - Paweł Czapiewski
2. miejsce - Paweł Knitter
3. miejsce - Patrycja Szulist

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.