Żukowo. Panie z KGW Skowarcz wywalczyły jubileuszowe Grand Prix

sobota, 7 kwietnia 2018 r., 20:24
KGW Skowarcz zdobyło Grand Prix KGW Skowarcz zdobyło Grand Prix fot. Longina Templin

W żukowskiej hali widowiskowo - sportowej odbył się w sobotę XV jubileuszowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich Województwa Pomorskiego. Znana i lubiana impreza obchodziła swój kryształowy jubileusz. Z tego też powodu zanim rozpoczęły się turniejowe zmagania burmistrz żukowskiej gminy Wojciech Kankowski podjął uczestniczki konkursu i zaproszonych gości wielkim urodzinowym tortem.

Na salę wkroczył kolorowy korowód pań, które reprezentowały 16 kół naszego województwa. Na czele było KGW z Rokocina jako ubiegłoroczny laureat nagrody Grand Prix 2017. Korowód prowadził zespół Bazuny.

Konkursowe zmagania obejmowały pięć kategorii: przygotowanie dekoracji wielkanocnej (pisanek i mazurka) oraz tablicy edukacyjnej "Nasi bracia mniejsi". Na parkiecie trzeba było zaprezentować deszczową kreację, piosenkę kabaretową z inscenizacja pod nazwą "Warto było" lub "Mega babki to my", a także taniec dowolny. W tej ostatniej konkurencji prezentowano m. in. taniec kociewski, kowbojski, paso doble, rock and roll, tańce współczesne, a nawet taniec Zorby.

Przez ponad pięć godzin w sali widowiskowo - sportowej królował śpiew, muzyka, taniec, a przede wszystkim wyśmienita zabawa, co zostało docenione przez publiczność, która nie żałowała gorących oklasków. Podziwiano kreatywność, talenty aktorskie, taneczne i wokalne wszystkich uczestniczek turnieju.

Część artystyczną wystąpili soliści i zespoły - Rapsodia, Bazuny, Iga Pobłocka, Marek Senkowski i Juan Felipe Alvarado.

- Wygrałyśmy turniej gminny, a dzisiaj reprezentujemy powiat kościerski. Miałyśmy próby i trochę uzupełniłyśmy poprzedni występ. Najtrudniejszy był dla nas taniec. Wszystko wymyśliłyśmy same, a gdy już ma się pomysł, to zostaje tylko go realizować. Warto brać udział w takich imprezach, bo dzięki nim mamy okazje się spotykać, pośmiać i pożartować. To przecież lepsze niż siedzenie w domu. Czasami same jesteśmy zdziwione, na co nas stać - powiedziała Irena Kozikowska, przewodnicząca KGW Wąglikowice.

- Do etapu gminnego przygotowywałyśmy się dwa miesiące. Na dzisiejszy wojewódzki konkurs trochę udoskonaliłyśmy kreację deszczową i ćwiczyłyśmy taniec od podstaw, bo zespół nam się powiększył. W turniejach bierzemy udział od samego początku, czyli już 15 lat. Z tak dużej perspektywy mogę powiedzieć, że największą trudność sprawia nam śpiew. W dziedzinach artystycznych jesteśmy przecież amatorkami. Pomimo tego największą satysfakcję daje nam przełamanie barier i oporów, że nie umiem śpiewać czy dobrze zatańczyć. Tłumaczę moim koleżankom, że należy walczyć. Jak nam się uda, tak pokażemy, a pokażemy tak jak umiemy najlepiej. To jest dla nas budujące. Trzeba próbować i się nie poddawać - wyznała Lucyna Pakura, przewodnicząca KGW Małkowo.

Podczas imprezy wręczono odznaczenia honorowe "Zasłużony dla rolnictwa". Z powiatu kartuskiego otrzymały je - Barbara Klawikowska, Bogumiła Wandtke i Dorota Wolska, a z powiatu kościerskiego - Eryka Rekowska i Alicja Wacholc.

W jury zasiadali: Dariusz Tryzna (przewodniczący), Anna Krajka, Bożena Worzała, Ewa Gurak i Joanna Orłowska. Po podliczeniu zdobytych punktów ogłoszono zwyciężczynie w poszczególnych kategoriach. Panie otrzymały dyplomy, puchary i mnóstwo nagród rzeczowych.

Wyniki XV Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich Województwa Pomorskiego:

Nagroda Grand Prix Turnieju: KGW Skowarcz

W konkurencji: dekoracja wielkanocna - pisanki i ciasto mazurek:
I miejsce - KGW Trzebiatkowa

W konkurencji: prezentacja edukacyjna - nasi bracia mniejsi:
I miejsce - KGW Jazowa

W konkurencji: prezentacja modowa - deszczowa kreacja:
I miejsce - KGW Rowy

W konkurencji: piosenka kabaretowa z inscenizacją "Warto było" i "Mega babki to my":
I miejsce - KGW Strzelno

W konkurencji prezentacja taneczna:
I miejsce KGW Brzuśce

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.