Liczba pasażerów PKM wciąż wzrasta - w marcu padł kolejny rekord

czwartek, 5 kwietnia 2018 r., 12:08
fot. archiwum

Regularnie wzrasta liczba osób, które zainteresowane jako środek transportu wybierają pociągi Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Tylko w marcu liniami PKM podróżowało łącznie aż 324,4 tys. pasażerów. To wzrost aż o 20 procent w stosunku do grudnia 2017 r., kiedy urząd marszałkowski dokonywał ostatnich podsumowań. Zdaniem marszałka Struka, jednym z czynników, które wpłynęły na większą frekwencję są wprowadzone w marcu zmiany w rozkładzie jazdy PKM.

Minęło 2,5 roku od momentu uruchomienia linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Liczba jej pasażerów regularnie wzrasta. W marcu Urząd Marszałkowski w Gdańsku odnotował kolejny rekord. PKM podróżowało ponad 324,5 tys. osób. To o 50 tysięcy więcej niż w grudniu 2017 r. Jak informuje, marszałek Mieczysław Struk, największy wzrost pasażerów tym razem odnotowano na trójmiejskim odcinku PKM. Dotychczas było tak na trasach regionalnych.

- Duża w tym zasługa zmian w rozkładzie jazdy wprowadzonych przez nas właśnie w marcu, dzięki którym na terenie Trójmiasta pociągi na linii PKM zaczęły jeździć w równym takcie, a ich godziny odjazdów i przyjazdów zostały lepiej dopasowane do godzin pracy i nauki w Gdańsku i Gdyni. Dziś już wyraźnie widać, że nowy, marcowy rozkład jazdy na linii PKM spotkał się z pozytywnym odbiorem większej grupy mieszkańców niż jego poprzednia grudniowa wersja. Oczywiście mamy świadomość, że wprowadzone przez nas zmiany mogą niektórym osobom nie odpowiadać, bo nie da się ułożyć rozkładu jazdy pasującego wszystkim. Jednak najnowsze statystyki jednoznacznie pokazują, że cały czas wzrasta liczba osób, dla których oferta przewozowa na linii PKM jest atrakcyjna - wyjaśnia Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

W grudniu 2017 r. trasą Kościerzyna - Gdańsk/Gdynia podróżowało 52,7 tys., natomiast w marcu już 60,4 tys. - to wzrost o 15 proc. Z kolei na trasie Kartuzy - Gdańsk liczba pasażerów wzrosła z 66 tys. z grudnia 2017 r. do 74 tys. w marcu 2018 r., to wzrost o 12 proc. Na trasie PKM z Gdańska Wrzeszcza do Gdyni wzrost wyniósł aż 25 proc.

- Kilkunastoprocentowe wzrosty na regionalnym odcinku PKM w stosunku do poprzedniego kwartału obserwujemy regularnie od grudnia 2016 r., kiedy wprowadziliśmy rewolucyjną dla pasażerów zmianę polegającą na skierowaniu większości pociągów z Kościerzyny do Gdyni nową trasą przez Gdańsk Wrzeszcz. Od tamtej pory też większość pociągów kartuskich jest dobrze skomunikowana z pociągami aglomeracyjnymi w Gdańsku Rębiechowie i z przesiadek pomiędzy nimi również korzysta coraz więcej osób. W połączeniu z nowymi, oddanymi do użytku w grudniu 2017 r. przystankami w Gdyni oraz wprowadzonym od marca 2018 r. równym taktem pociągów na odcinku aglomeracyjnym zaowocowało to obecnie tak dużym wzrostem liczby pasażerów PKM w samym Trójmieście. Dotychczas były to wzrosty rzędu kilku, kilkunastu procent co kwartał. Nigdy wcześniej nie zdarzyło się, aby był to wzrost aż o jedną czwartą w skali zaledwie trzech miesięcy - wyjaśnia Ryszard Świlski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego odpowiedzialny za transport.

MD-Z
Info: PKM-sa.pl

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.