Bezpłatne badania dla mieszkańców Pomorza w ramach profilaktyki raka jelita grubego

wtorek, 3 kwietnia 2018 r., 12:12
fot. internet/pomorskie.eu/Copernicus Podmiot Leczniczy

Ten nowotwór jest trzecim najczęściej występującym na świecie. Rak jelita grubego i odbytu, bo o nim mowa, przez długi czas może nie dawać objawów, dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka. Teraz mieszkańcy Pomorza mogą skorzystać z bezpłatnych badań kolonoskopii. Wszystko w ramach dofinansowanego ze środków unijnych projektu profilaktyki raka jelita grubego.

W 2015 roku na raka jelita grubego zachorowało prawie 18,5 tys. Polaków. To choroba, która, zgodnie z danymi z Krajowego Rejestru Nowotworów, dotyka 13 proc. mężczyzn i 10 proc. kobiet. Około 60 proc. zachorowań występuje w krajach rozwiniętych.

- Na zachorowanie najbardziej narażone są osoby po 50 roku życia (90 proc.) i cierpiące na wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub chorobę Crohna. Ryzyko wzrasta również, gdy w rodzinie pacjenta występowały zachorowania na nowotwory jelita - informuje gdański urząd marszałkowski.

Choroba przez długi czas może rozwijać się bezobjawowo. Rak jelita grubego rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Czasem pojawiać się mogą niespecyficzne bóle brzucha lub wzdęcia czy zmiana rytmu wypróżnień, chudnięcie, brak apetytu, a nawet gorączka.

- Dzięki badaniom profilaktycznym i usuwaniu polipów, możliwe jest znaczące obniżenie ryzyka zachorowania na raka jelita grubego, a także skuteczne leczenie już istniejących, bezobjawowych nowotworów we wczesnym stadium choroby - informuje UM w Gdańsku.

Świadomość tego, jak ważna w walce z nowotworami jest profilaktyka, wciąż jest zbyt mała. W związku z tym spółka Copernicus Podmiot Leczniczy rozpoczyna realizację projektu "Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego". Projekt współfinansowany jest ze środków unijnych.

W ramach projektu mieszkańcy Pomorza będą mogli wykonać bezpłatne badania, powstanie specjalna strona internetowa oraz kampania edukacyjna.

- To nasza kolejna kampania społeczna, po projekcie dotyczącym raka szyjki macicy, promująca profilaktykę nowotworową. Naszym głównym celem jest nie tylko zwiększanie świadomości na temat profilaktyki i wysokiej skuteczności badań, ale przede wszystkim przełamanie wstydu i edukacja. Chcemy dotrzeć z tą wiedzą do jak największej grupy mieszkańców Pomorza - powiedział Dariusz Kostrzewa, prezes Zarządu Copernicus PL podczas konferencji poświęconej projektowi.

- Badania profilaktyczne przede wszystkim zapobiegają chorobie nowotworowej, jej powikłaniom i przedwczesnej śmierci. Należy pamiętać, że na całym świecie wykonywane są miliony tego typu badań. Gdyby były tak bardzo traumatyzujące, to nie byłoby tak powszechne. Pacjenci obawiają się bólu, gdyż większość badań wykonuje się bez znieczulenia, ale tylko w przypadkach zależnych od budowy anatomicznej oraz po zabiegach operacyjnych można odczuwać ból. Bardzo rzadko stosuje się badanie ze znieczuleniem, jednak nie jest to niemożliwe. Kolonoskopii powinny się poddać osoby, u których występują m.in. krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, anemia, bóle w jamie brzusznej, trudności z wypróżnianiem lub biegunka - wyjaśnia dr n. med. Joanna Wypych, gastroenterolog z Copernicusa.

Kto może skorzystać z badań?

Program jest adresowany do aktywnych zawodowo mieszkańców województwa pomorskiego. Na bezpłatne badania mogą zapisać się osoby w wieku 50-65 lat, które nie mają objawów raka jelita grubego, a także w ciągu ostatnich dziesięciu lat nie wykonywali badania kolonoskopowego, a także te w wieku 40-49 lat, które mają w rodzinie krewnego pierwszego stopnia z rozpoznaniem raka jelita grubego oraz w wieku 25-49 lat z rodziny, gdzie występuje z zespół Lyncha. Łącznie programem objętych ma zostać 3450 kobiet i mężczyzn.

Gdzie wykonać badanie?

Głównym realizatorem projektu i zarazem partnerem wiodącym jest Copernicus - największy, pomorski samorządowy podmiot leczniczy. Badania wykonywane są w Gdańsku w Szpitalu św. Wojciecha i Szpitalu im. M. Kopernika oraz w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie.

- W przypadku wykrycia nieprawidłowości leczenie odbywa się w Wojewódzkim Centrum Onkologii - specjalistycznym ośrodku zajmującym się problematyką chorób nowotworowych. Dzięki temu Copernicus zapewnia wszystkim zainteresowanym pomoc i wsparcie zarówno w zakresie profilaktyki, jak i opieki medycznej - informuje Urząd Marszałkowski.

Zapisy

Zapisy na badania poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.kolonoskopia-pomorze.pl lub telefonicznie pod numerem 58 727 01 30.

Realizacja projektu potrwa trzy lata.

Oprac. MD-Z
Źródło: pomorskie.eu

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.