Strażacy z Karsina podsumowali działania w 2017 roku

wtorek, 3 kwietnia 2018 r., 10:28
fot. nadesłane/Łukasz Datta

W sobotnie popołudnie 24 marca strażacy z OSP Karsin spotkali się na corocznym Walnym Zebraniu Sprawozdawczym. W ubiegłym roku, jak i w latach wcześniejszych OSP Karsin wzbogaciła się o wiele nowego sprzętu ratowniczego.

Wśród obecnych na zebraniu gości byli Komendant Powiatowy PSP w Kościerzynie bryg. Tomasz Klinkosz, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kościerzynie dh Zbigniew Stencel, Kierownik Posterunku Policji w Karsinie st. asp. Remigiusz Ciężak, Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Lipusz Michał Jaworski, Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wiela, Karsina i Okolic Andrzej Knitter, dyrektor zakładu Sylva z Wiela Roman Gowin, właściciel zakładu Maximus z Karsina Maciej Knitter, przedstawiciel zakładu Gastel z Karsina Przemysław Narloch oraz prezesi jednostek OSP z terenu gminy.

Zarząd jednostki przedstawił sprawozdanie z działalności w 2017 roku. Karsińscy strażacy uczestniczyli w 120 zdarzeniach, zarówno na terenie gminy Karsin jak i gmin ościennych. Wśród nich było m.in. 17 pożarów i 82 tzw. miejscowe zagrożenia. Znaczną ich część stanowiły działania ratownicze po sierpniowej nawałnicy, kiedy strażacy z Karsina uczestniczyli w niesieniu pomocy poszkodowanym z gmin Karsin oraz Dziemiany.

W ubiegłym roku, jak i w latach wcześniejszych OSP Karsin wzbogaciła się o wiele nowego sprzętu ratowniczego. Przede wszystkim udało się pozyskać ciężki wóz bojowy Jelcz, który wcześniej służył strażakom z Komendy Powiatowej PSP w Kościerzynie. Auto tzw. typu ciężkiego jest w bardzo dobrym stanie technicznym, posiada zbiornik wodny o pojemności 5000 litrów i wydajną autopompę Rosenbauer.

Przy wsparciu finansowym Urzędu Gminy oraz Nadleśnictwa Kościerzyna strażacy sami wykonali prace modernizacyjne, łącznie z malowaniem całego nadwozia, dostosowaniem przegród na sprzęt do posiadanego przez OSP Karsin wyposażenia oraz wymianą oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego na lampy typu LED. Dzięki temu pojazd z pewnością posłuży miejscowym strażakom przez długie lata. Prezes OSP Karsin dh Roman Brunke złożył podziękowania Komendantowi Powiatowemu PSP w Kościerzynie bryg. Tomaszowi Klinkoszowi, który przekonał Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP do podjęcia decyzji o przekazaniu wozu właśnie do Karsina.

Oprócz wozu udało się także pozyskać wiele nowoczesnego sprzętu m. in. trzy specjalistyczne pilarki łańcuchowe, których zakup wsparły Nadleśnictwa Kościerzyna i Lipusz, pompę szlamową, na którą pozyskano dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz agregat prądotwórczy podarowany przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Na rok bieżący zaplanowano wykonanie ocieplenia ściany remizy od strony sali sportowej. Jednak najważniejszą dla miejscowych strażaków informacją była deklaracja wójta gminy, że w najbliższym czasie samorząd rozpocznie prace przygotowawcze do budowy nowej remizy dla OSP w Karsinie. Obiekt ma być zlokalizowany na gminnej działce znajdującej się naprzeciw Urzędu Gminy. Taka lokalizacja umożliwi bezpośredni wyjazd na drogę powiatową Karsin - Wiele oraz na drogę Karsin - Dąbrowa.

Kolejnym udogodnieniem będzie możliwość ogrzewania budynku z kotłowni znajdującej się w nowej części budynku Urzędu Gminy. Jeszcze w tym roku mają zostać przygotowane niezbędne podkłady geodezyjne oraz uzgadniana będzie koncepcja obiektu niezbędna do wykonania projektu technicznego.

Strażacy z OSP jednogłośnie przyjęli wniosek o udzielenie Zarządowi OSP absolutorium za działalność w ubiegłym roku. Na zakończenie wyróżnionym strażakom wręczone też zostały dyplomy za udział w działaniach ratowniczych podczas ubiegłorocznej nawałnicy, po czym wszyscy zasiedli do przygotowanego poczęstunku.

nadesłane/Łukasz Datta

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.