6 mln zł na rozwój mikro i małych kaszubskich firm

poniedziałek, 26 marca 2018 r., 13:35
fot. AL

W poniedziałek w Kościerzynie Pomorski Fundusz Rozwoju podpisał z Kaszubskim Funduszem Przedsiębiorczości umowę, dzięki której kościerscy i kartuscy mikro- i mali przedsiębiorcy będą mogli pozyskać łącznie 6 mln zł w ramach korzystnych pożyczek. Szacuje się, że w ramach podpisanej umowy wsparcie może uzyskać 75 firm.

W całym województwie na ten cel pomorski samorząd w ramach unijnych funduszy regionalnych przekaże 30 mln zł. Ich operatorem jest pięć podmiotów wyłonionych w drodze przetargu. Na konto każdego z nich trafi 6 mln zł. Dotychczas podpisano już umowy w Wejherowie i Dzierzgoniu. W poniedziałek w Kościerzynie.

- Podpisaliśmy umowę po to, aby przedsiębiorcy z Kaszub, Kościerzyny, Kartuz, mogli skorzystać z pożyczek. Będą one dedykowane dla podmiotów, które będą chciały otrzymać wsparcie na rozwój działalności gospodarczej do 250.000 zł. Takie pieniądze oferujemy jako samorząd województwa pomorskiego poprzez Kaszubski Fundusz Przedsiębiorczości po to, aby przedsiębiorcy z tego teren mogli przykładowo zainicjować inwestycje - mówi Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego.

- Specyfiką tej umowy jest to, że podmiot, z którym podpisujemy ten kontrakt jest podmiotem prywatnym zrzeszającym przedsiębiorców i z Kartuz i Kościerzyny. Jest to ważna inicjatywa, bo mam nadzieję, że przez te fundusze uda się zwiększyć inicjatywę start-up'ów. Mamy świadomość, że start jest zawsze najtrudniejszy. Ta oferta jest zdecydowanie atrakcyjniejszą dla takich przedsiębiorców niż te, które obecnie znajdują się na rynku - kontynuuje.

Przedsiębiorcy z powiatów kartuskiego i kościerskiego po pożyczki na rozwój działalności mogą zgłaszać się do Kaszubskiego Funduszu Przedsiębiorczości.

- Jest to już kolejna, bodajże szósta umowa operacyjna pożyczki globalnej, którą realizujemy. Bardzo cieszymy się, że udało się wygrać ten przetarg, gdyż ostatnio był mały przestój w środkach, co zapewne odczuwali nasi przedsiębiorcy. Ten produkt jest adresowany na tereny słabe strukturalnie, a więc szczególnie do powiatów kościerskiego, bytowskiego, czy lęborskiego - przyznaje Dariusz Kiedrowski, prezes zarządu Kaszubskiego Funduszu Przedsiębiorczości.

- Warunki są bardzo korzystne z tego względu, że są dużo tańsze niż wszelkie pożyczki lub kredyty bankowe. Pożyczka jest oprocentowana w wysokości 1,85 proc. Jest to oprocentowanie w skali roku i jest ono stałe w całym okresie kredytowania. Promujemy start-up'y, a więc firmy które planują bądź rozpoczęły działalność (do dwóch lat). Okres spłaty wynosi do pięciu lat. Istnieje także możliwość uzyskania karencji w spłacie kapitału do sześciu miesięcy - dodaje.

Zainteresowani uzyskaniem pożyczki przedsiębiorcy mogą zgłaszać się do funduszu w Kaszubskim Inkubatorze Przedsiębiorczości w Kościerzynie oraz Kartuzach.

Szczegółowych informacji na temat pozyskania pożyczki na rozwój działalności można uzyskać także na stronie Pomorskiego Funduszu Rozwoju.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.