Harcerze z Łubiany i Wielkiego Klincza na uroczystościach w Męcikale

czwartek, 22 marca 2018 r., 12:03
fot. nadesłane/Piotr Kwidziński

W środę, 21 marca odbyły się uroczystości upamiętniające 74. rocznicę boju o Zielony Pałac w Męcikale. W wydarzeniu tym gminę Kościerzyna reprezentowali 23. Drużyna Harcerskaim. Remusowa Kara w Łubianie oraz harcerze z Wielkiego Klincza.

W środę w Męcikale w miejscu, gdzie niegdyś istniał bunkier Zielony Pałacyk, odbyły się obchody upamiętniające poległych członków Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski" w walce z niemieckim okupantem. 21 marca 1944 roku zginęło siedmiu partyzantów. Przeżyło tylko dwóch.

Uroczystości rozpoczął apel poległych, podczas którego wspomniano poległych w tej bitwie: Józefa Dorawę, Edmunda Kroplewskiego, Franciszka Lesmana, Józefa Mrozika, Józefa Przytarskiego, Jana Szutenberga, Jana Wirkusa oraz wszystkich Gryfowów poległych w okresie II Wojny Światowej i okupacji sowieckiej.

Po oficjalnych uroczystościach wszyscy zostali zaproszeni na partyzancki poczęstunek.

- Takie uroczystości organizowane przez takich zapaleńców z towarzyszenia Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego ,,Cis" z Męcikału są prawdziwą lekcją historii i patriotyzmu - podkreśla Piotr Kwidziński.

Skauci mogli uczestniczyć w tym wydarzeniu dzięki wsparciu wójta gminy Kościerzyna, który zorganizował transport.

oprac. AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.