Elektryfikacja kolei na Kaszubach coraz bliżej

środa, 21 marca 2018 r., 13:55
fot. internet/pkm-sa.pl

Już w 2023 roku z Kartuz i Kościerzyny dojedziemy do Trójmiasta szybciej i wygodniej. Wszystko za sprawą elektryfikacji linii PKM, która dzięki pokaźnej unijnej dotacji zostanie przeprowadzona w latach 2020-2023. Inwestycja będzie realizowana równolegle z planowaną przez PKP PLK elektryfikacją linii kolejowej 201, na odcinku Gdynia - Kościerzyna, z którą linia PKM łączy się w Rębiechowie.

Projekt zakładający elektryfikację linii PKM znalazł się w gronie trzech najwyżej ocenianych tego typu przedsięwzięć przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych w Warszawie. Tym samym otrzyma na tę inwestycję dotację w wysokości 85 proc. Szacowany koszt całego zadania to około 89 mln zł, unijne dofinansowanie wyniesie około 61,7 mln zł.

- Staraliśmy się o 85-procentowe dofinansowanie z UE planowanej przez nas inwestycji i tyle otrzymaliśmy. Cieszymy się, że znaleźliśmy się w gronie trzech pierwszych projektów najwyżej ocenionych przez CUPT w tym konkursie. Dzięki temu już za kilka lat nasi pasażerowie zyskają jeszcze większy komfort podróżowania po linii PKM szybszymi i bardziej pojemnymi pociągami elektrycznymi. Ta inwestycja pozwoli w pełni wykorzystać potencjał linii, którą w 2017 roku przejechało ponad 3 miliony pasażerów - podkreśla marszałek Mieczysław Struk.

Pomorska Kolej Metropolitalna zgodnie z założeniami miała być od samego początku linią elektryczną, jednak ze względu na brak trakcji elektrycznej linii Gdynia - Kościerzyna, z którą PKM łączy się w Rębiechowie, plany elektryfikacji czasowo odłożono.

- Elektryfikacja samej linii PKM, bez tworzącej z nią wspólną sieć linii 201 byłaby bezcelowa, bo trakcja elektryczna kończyłaby się "ślepo" w Rębiechowie. Dlatego cały czas namawialiśmy naszych partnerów z PKP do elektryfikacji linii 201 i obecnie, kiedy PKP PLK taki projekt już przygotowują wspólnie zelektryfikujemy obie nasze linie. Dzięki temu od 2023 z Kościerzyny i Kartuz można będzie dojechać pociągiem do Trójmiasta jeszcze szybciej i wygodniej niż obecnie - wyjaśnia Ryszard Świlski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego nadzorujący projekt PKM.

W ramach inwestycji powstanie również dodatkowy przystanek Gdańsk Fiorga pomiędzy Matarnią i Portem Lotniczym.

Oprac.MD-Z
Źródło: www.pkm-sa.pl

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.